Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. iskitler - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  iskitler

  1) orta asya'dan bati'ya dogru ilk gocen turk boyu.

  2) orta asya'dan protothyas önderliğinde gelerek anadolu'ya girmişlerdir. ancak bunu yapan ilk türk boyu oldukları söylenemez. çünkü kimmerler ve sarmatlar da türk olarak bilinirler. buna benzer daha bir çok kavim vardır.

  protothyas doğu anadolu'ya girip urartu ülkesi sınırlarına dayanmış ve tehdide başlamışken urartu kralı kızını protothyas'ın oğlu madyas'a vermeyi kabul edince igal yavaşlamış, ancak protothyas öldükten sonra oğlu işgali yeniden başlatmıştır. ıskitlerin baskısı sonucu zayıflayan urartulular zayıflar ve başka etkenlerle ülkeleri dağılır. daha sonra madyas suriye'ye ve sina yarımadasına girer. orda kendisini mısır firavunu psammetikos çeşit çeşit hediyelerle beklemektedir. madyas savaşçıları iklime alışık olmadığından hastalandığı için bu hediyeleri kabul eder ve mısır'a girmez. asya hakimiyeti 28 yıl sürer ve daha sonra ıskitler yeniden kuzey'e, kafkaslara ve kuzey anadolu'ya çekilir.

  yıllar sonra pers hükümdarı dareios, bu savaşların öcünü almak için büyük bir ıskit seferi düzenler. ancak muvaffak olamaz. yüzyıllar içinde ıskitler ya halkın içinde erir, ya hunlarla karışarak benliklerini yitirir, ya da doğu'ya göç eder. batı tarihçileri bunların hint-ıran dili konuştuklarını söylese de (kanıtları yoktur) ıskitlerin gelenekleri, mitolojileri ve yazıları türklerinkine çok benzer ve yıllarca aynı coğrafyayı paylaşmışlardır. bazı şuurlu bilimadamları, ıskitlerin ön-türk olduğunu kabul eder.

  3) sakalar

  4) ankara'nin bir semti.

  5) iskit

  6) ing. scythians.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük