Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. elif safak - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  elif safak

  1) isvec dogumlu ve odtu siyaset bilimi ve kamu yonetimi mezunu , doktorasini da kadin calismalari alaninda yine odtu idari bilimler catisi altinda yapmistir. ben yeni basladigim yillarda asistan olarak, bazi derslere geliyordu ve simdiki haline gore oldukca bohem ve paspal bir kizdi. bir gun sehrin aynalari hakkinda samanyolu tv 'de kendisini gorunce degisime inanamadim. bir metamorfoz gecirerek adeta kugu siluetine burunmustu. herkesin pinhan ile tanidigi elif'in ilk kitabi bir oyku kitabi olan kem gozlere anadolu dur ve odullu, basarili bir eserdir. ama gercek cikisini bir basyapit olarak kabul edecegimiz pinhan ile yapmistir; ki ozgun dili, surukleyici anlatimi ile son derece zengin icerigi basariyla aktarmistir. pinhan tasavvufa farkli bir bakis acisi getirmis, pekcok masalsi kahramani degisik olaylar cercevesinde basariyla birarada toplamistir. sehrin aynalari, pinhan'in basarisini yakalayamadi. zaten dort romani icerisinde en zayif kalan da budur. mahrem isimli romaninda kurgusal nitelikleri zirveye cikiyor. ve yanlis hatirlamiyorsam, en cok satan eseri de mahrem. son eseri bit palas ta daha yuzeysel bir konu ve kurgu ile tekrar okurun karsisina cikan elif'in belki de dili ve anlatimi acisindan en sade ve akici kitabi budur. kendisi universite yillarinda babasinin soyadini tasirken, doktora sonrasi bilgin olan soyadini annesinin soyadi olan safak 'la degistirmistir. babasiyla olan sorunlarinin doruk noktasi budur. bir reportajinda yine der ki:" babam aslinda iyi bir insan, cogularina gore ve erdemleri var. bir tablo dusunun, ilk bakista mukemmel ve etkileyici, fakat goze ilk basta carpmayan bir guve yenigi gibi bir delik var. cok yaklasinca gorulebilen ancak. bizim iliskimiz de buna benziyor.iliskimiz o guve yenigi gibi" elif, simdilerde milliyet sanat dergisinde yaziyor ve gelecek vadeden en iyi genc yazarlardan. orhan pamuk kendisini en iyi genc yazar olarak niteliyor ama bana kalirsa orhan pamuk la kiyas kaldirmayacak kadar iyi bir yazar. tarzini seviyoruz.

  2) turkıye'de ki en basarılı kadın yazarlar arasında gosterılmektedır.zira belirtmekte fayda vardır ki biraz suratsız bır hanım kızımızdır.verdigi roportajlarda fotograf cektırmekten hoslanmadıgını,ama illa da cektırmek zorunda kalacaksa da gulumsemekten sıddetle kacındıgını beyan etmektedır.orhan pamuk'tan etkılendıgını dıle getırmektedır;eh bunun da otesınde bit palas;uslup acısından kara kıtap 'la bırcok noktada benzerlık gostermektedir.su sıralarda;amerıka'da yayınlanacak ingilizce bir roman hazırlıgı ıcındedır ki bunun etkısınde kalarak,bazı ruyalarını artık ıngılızce gormeye basladıgını acıklamaktadır.pes dogrusu

  3) başarılı bir yazardır ama sürekli aynı kazakla fotoğraf çektirmesine bir türlü anlam veremiyorum.nerdeyse her resminde aynı kazak ve aynı poz.

  4) michigan üniversitesinde "ortadoğu'da marjinal kimlikler" ve "kadın ve edebiyat" dersleri vermektedir.

  araf adlı kitabı ingilizce olarak yazılmış ve aslı biçen tarafından türkçeleştirilmiştir metis yayınları. kitap farrar, straus and giroux yayınevinin 2004 yılı programına alınmıştır.

  bazılarının iddia ettiği gibi, her ne kadar bir orhan pamuk hayranı olduğunu söylese de, bir taklit, özenti söz konusu değildir. kara kitap kendi başına bir taklittir. daha ötesi ne olabilir. bu iddia elif şafak'ın özgün yazarlığına halel getirmektedir.

  5) elif safak'in eserleri :
  pinhan
  bit palas
  mahrem
  araf

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük