Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. irlanda - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  irlanda

  1) kuzey avrupa'da bulunan bir ada ülkesi

  2) içimizdeki irlandalılar

  3) ülkenin nüfusu 1996 sayimlarina göre yaklasik 3.620.000'dir. İrlanda'da km kare basina 56 kisi düsmektedir. ülke, 19.yy'in basindan itibaren önemli bir dis göc olayiyla karsi karsiyadir. gecen yüzyil basinda yasanan kitlik bu dis göc sürecini daha da hizlandirdi.
  günümüzde irlanda'nin yarisindan fazlasinin yasadigi abd'nin ve büyük britanya'nin batisina dogru göcler yasandi. hala sürmekte olan bu göclerden en fazla ingiltere nasibini aldı.
  limerick, cork ve nüfusun dörtte birini barindiran dublin disinda irlanda sehirleri nüfus yogunlugu oldukca kücük merkezlerdir.
  irlandaca (galce) ve ingilizce resmi dil olmasına karsin, halk arasinda cok büyük bir cogunlukla ingilizce konusulur.
  galce bugün nostaljik bir dil olarak sadece resmi yazismalarda ve bazı kücük yerlesim merkezlerinde göze carpar. irlanda'nin anayasasinda irlanda dilinin korunması icin galce'nin birinci resmi dil olarak taninmasi, bu dilin avrupa düzeyinde anlasma dili ve avrupa toplulugu adalet divani'nda calisma dili olarak kullanilmasini saglamistir.
  irlanda iliman bir deniz iklimine sahiptir. temmuz ayinda elde edilen sicakliklar güneyde 16 derece ile kuzeyde 14 derece arasında degisir. kislar nispeten sicak gecer ve sicaklik ocak ayinda 4 ile 7 derece arasinda degisir. ülkeye hakim olan atlantik okyanusu'ndan gelen nemli rüzgarlar ülkenin yil boyunca yagis almasina neden olur. ülkenin yaklasik yüzde sekseni yilda ortalama 762 ile 1270 mm arasında yagis alir.

  4) avrupa'nın en bağnaz ülkesi. boşanma yakın bir tarihe kadar yasaktı, kürtaj hala yasaktır.
  http://www.milliyet.com.tr/2004/09/21/yazar/dundar.html

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük