Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ruzgar - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ruzgar

  1) çok güzel bir nil karaibrahimgil parçası, sözlerini de yazayım tam olsun:
  ınsan yalnız kalamaz yapamaz ...döner durur yatağında uyuyamaz... ben seni kaybettim anladım...gündüzleri gecelere zor bağladım...hani zaman herşeye ilaç ya,yalanmış!hani aşklar hep gelip geçer ya kalırmış! rüzgar esti üstüme üstüme üstüme...seni vurdu yüzüme yüzüme...ınsan yalnız kalamaz yapamaz...döner durur yatağında uyuyamaz...

  2) isliklarim senin gibi inlemelidir,
  herkes beni urpererek dinlemelidir.
  ruzgar!
  sana,yalniz sana benzemeliyim..

  3) sicak hava basincinin soguk hava basinci ile yer degiştirme olayina denilir..

  4) leman sam in mukemmel yorumladigi parca..

  5) penceremin perdesini havalandıran rüzgar
  denizleri köpük köpük dalgalandıran rüzgar
  gir içeri usul usul beni bu dertten kurtar
  yabancısın buralara nerelerden geliyorsun
  otur dinlen başucuma belli ki çok yorulmuşsun
  bana esmeyi anlat, bana sevmeyi anlat
  bana esmeyi anlat, esip geçmeyi anlat
  anlat ki çözülsün dilim ben rüzgarım demeliyim
  rüzgarlığı anlat bana senin gibi esmeliyim....
  bana esmeyi anlat bana sevmeyi anlat
  bana esmeyi anlat esip geçmeyi anlat....

  6) farsaca da karsiligi 'bad' olan kelime.

  7) rüzgar hareket eden havadır. güneş yeryüzeyinin bazı bölümlerini diğerlerinden daha fazla ısıtır ve rüzgar bu ısıyı her yere yayar. rüzgarın yönü havanın geldiği yöndür. eğer hava kuzey doğudan güney batıya doğru hareket ediyorsa rüzgarın yönü kuzey batıdır. ayrıca rüzgarın yönü gerçek kuzeyle yaptığı açı ile de ölçülür. kuzey doğulu bir rüzgarın yönü 45derece dir. güney batılı bir rüzgarın yönü ise 235derece dir. rüzgarın hızı saate km, saatte mil veya saatte denizmili (knots) ve saniyede metre olarak ölçülür

  8) rüzgar basınç farkından dolayı eser. eğer bir yerde basınç yüksekse hava yüksek basınçtan alçak basınca doğru itilir. bir nehrin yukardan aşağıya doğru akması gibi. basınç farkı ne kadar fazla ise itme gücü de o kadar fazla olur. yüksek ve alçak basınç merkezi arasındaki uzaklık da havanın hareket hızını belirler.

  rüzgar esmeye başlayınca dünya' nın dönüşü rüzgarın yönünü değiştirir. kuzey yarıkürede rüzgar kendi hareket yönüne göre sağa döndürülür. bu etki ekvatorda sıfırdır.

  9) bu basinc farki da zaman zaman sicaklikla baglantilidir. ornegin karalarin denizlerden daha cabuk isinip sogumasi prensibine bagli olarak gun icinde ruzgar bazen denizden karaya, bazen karadan denize eser. deniz olmayan yerlerde nereden nereye estigi muhim degil, zaten deniz yoksa ruzgar esmis esmemis, sabah yatakta cesedimi bulmuslar, bulmamislar ne fark eder.

  10) yel

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük