Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. saruman - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  saruman

  1) lord of the rings adli eserin kotu buyucusu. sauron tarafindan kotu emellerine ulasmak amaciyla kullanilan bir eleman idi.

  2) çok satış bi mahlukat olup asil ve güçlü büyücülerin adını lekelemiştir..

  3) maia curumo'ya orta dünya'da verilen isimlerden biridir."marifetli adam" man of skill anlamına gelir.orta dünya'ya 3. çağın başlarında valar tarafından yollanan 5 istari'den biridir ve içlerinde en yaşlısıdır.1000 yıldan fazla bir süre boyunca orta dünya'da yolculuklar yapan saruman,gandalf'ın aksine gondor vekilharcı beren'den orthanc'ın anahtarını almış ve oraya yerleşmiştir.tek yüzük hakkında araştırma yaparken yüzüğe hakim olma sevdasına kapılıp kendini harcamıştır.sauron ile işbirliği yapıyor gibi görünse de aslında yüzüğü kendisi için istemektedir.ajanı grima sayesinde rohan üzerinde hakimiyet kurmaya çalışmış,bu oyunu gandalf tarfından bozulmuştur.entlerin isengard'ı işgalinden sonra bir süre orada esir tutulmuştur.gandalf tarafından görevinden atıldıktan sonra grima ile shire'a gidip orada huzursuzluk çıkarmıştır.grima tarafından öldürülmüştür.ayrıca curunir ve sharkey ismiyle de bilinir.

  4) aslinda lord of the rings serisinin filmlerinde deginilmemis bir nokta olmak uzere saruman filmin bittigi sanildigi andan sonra orclarla shire ye saldirmis ve orayi talan etmistir, ama kitabi filme uydurmayi beceremeyenler bircok yeri oldugu gibi burayi da atlamayi uygun gormuslerdir.

  5) onun ihanati sandığımızdan da büyük oldu...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük