Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. salak - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  salak

  1) çeşitli şekilleri bulunan bir insan türü.kimisi çevresel faktörlerden ötürü böyledir, kimisi de doğuştan bu türün üyesidir. allahın gerizekalısına körükörüne aşık olan, kendini dünyayı yaratmış varlık olarak gören, siyah ayakkabının içine kahverengi çorap giyinen, yürürken balgam atan insanlar bu türden birkaç örnektir.

  2) manyak

  3) sağ elini kullanan

  4) salaklik

  5) bu kelimenin oluşumuna ilişkin getirilecek iyi bir açıklamanın, anlamlandırılmasını da oldukça somutlaştıracağını düşünüyorum. kendimce otuz iki kısım tekmili birden tefrika biçiminde bir açıklama buldum ama kamuoyu ne der elalem ne der bilemiyorum:
  aşırı güç gerektiren işlerin yapılması için gücün her iki ele veya kola ve ayağa veya bacağa eşit dağıtılması yerine bu ikililerden birerinin daha çok kullanılarak kuvvetlendirilmesi gereğinden yola çıkılarak diğer bireri nasıl olsa berikilere yardımcı olurdu insan adı altında faaliyet gösteren canlı yaratıklar, evvel zaman içinde ve kalbur saman içinde, el veya kol ve ayak veya bacaklardan birerinin sürekli olarak kullanılmasını, gereğinde diğer birerinin yardımcı olmasını, anne babalarca bu prensip kararının nesilden nesile aktarılmasını kararlaştırdılar. sağ el veya kol ve ayak veya bacağını kullanana 'sağ-lak', sol el veya kol ve ayak veya bacağını kullanana da 'sol-lak' dediler. belki de o zamanlar, lak sözcüğü el veya kol ve ayak veya bacak anlamına geliyordu. bu sözcükler, zamanla, aradan birer harf düşümüne uğrayarak 'salak' ve 'solak' şekline dönüştü. sonra da birlik beraberlik olsun diye herkes sağ el veya kol ve ayak veya bacağını kullansın dediler. sol el veya kol ve ayak veya bacağını kullananların çoğunluğu buna uysa da, bir kısmı eski alışkanlıklarını sürdürüp sol el veya kol ve ayak veya bacağını kullanmaya devam etti. halen de devam edenler bulunmaktadır. tefrikanın el, kol, ayak ve bacak boyutu burada sona ermekte olup salak sözcüğünün nasıl mecazi bir anlama kavuştuğuna ilişkin kısım başlamaktadır: aradan geçen zamanla, olayın çıkış noktasını unutan salaklar, sağ el veya kol ve ayak veya bacaklarının daha güçlü olması özelliğinin genetik bir üstünlük durumu olduğunu sanarak solakların daha güçsüz, dışlanası, garip, aşağılık vb. tipler olduğunu düşünüp söylemeye başladılar. bunun üzerine solaklar da, 'salak' sözcüğünü, 'kargadan başka kuş tanımayan', değişime ve farklılılıklara kapalı bir sınıfa dönüşen salaklar için aralarında bir şifre gibi alay ifadesi olarak kullanmaya başladılar. salakların öngörüsüz ve akıldan uzak eleştiri ve aşağılamaları karşısında, solaklar arasında, bir nevi 'doktor onu serbest bırakın dedi' anlamında söylenir hale geldi. zamanla 'salak' sözcüğü ilk anlamından bağımsızlaşıp yaygınlaşıp solakların tekelinden çıkarak herkes tarafından kullanılan ''değişime kapalı, öngörüsüz, durumları kavrama yeteneği sınırlı, atadan babadan ne gördüyse doğruluğuna iman edip çağa ayak uyduramayan kişiler'' için kullanılır oldu. onlar erdi muradına, biz çıkalım kerevetine...

  6) asalak

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük