Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. adalet ve kalkinma partisi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  adalet ve kalkinma partisi

  1) akp 2003'te tek başına iktidar olan parti. halkın aklında güzel bi izlenim bırakması için, parti üyeleri bu partiye "ak parti" demektedirler. liderleri recep tayyip erdoğandır.

  2) 22 haziran 2001’de fazilet partisi’nin resmen kapatılmasının ardından yeni bir siyasi oluşum başlatan “yenilikçiler” grubu, 14 ağustos 2001’de, recep tayyip erdoğan başkanlığında adalet ve kalkınma partisi’ni kurdu. 3 kasım 2002 seçimlerinde daha önceden seçimlere girmemesine rağmen % 34,6 lık oy oranına sahip olan adalet ve kalkınma partisi çıkardığı 363 milletvekili ile mecliste tek başına hükümet olma hakkına sahip olmuştur. 58. hükümet partinin genel başkan yardımcısı abdullah gül başkanlığında kurulmuştur. 9 mart 2003 tarihinde siirt'te yapılan yenileme seçiminde milletvekili seçilen genel başkan recep tayyip erdoğan, başbakanlık görevini abdullah gül'den devralarak 59. hükümeti kurmuştur...

  3) ismi tamamen fas'taki bir parti isminden copy paste olan parti...
  ama guzel uymus yani adalet ve kalkinma ak parti olmus.ne kadar ak olduklari tartisilir, o baska...

  4) sembolu bile fas'taki bir partiden esinlenek simge yapılmıştır.zira fas'taki benzeri partinin simgesi gaz lambası iken,bizimkiler bunu biraz çağa uyugun hale getirip ampul yapıvermişler.

  5) kendilerini sevenler ak parti sevmeyenler ise akp demektedir.ne hikmetse bir anda bütün herkes akp li olmuştur.sanırım siyaset böyle bir şey.

  6) ilk siyasi deneyiminde, yüksek bir oy potansiyeli ile iktidar koltuğuna oturmuş olan parti, cem uzan düşmani.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük