Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. huseyin uzmez - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  huseyin uzmez

  1)
  1934'de malatya'da doğdu.lise son sınıf öğrencisi iken gazeteci ahmet emin yalman'ı yaraladı.20 yıl hapse mahkum oldu.10 yıl 3 gün hapis yattı bu arada bu mahkumiyetin 1,5 yılını necip fazıl kisakurek ve osman yüksel serdengeçtİ ile birlikte geçirdi.hapishanede iken İzmit lisesi'ni ,hapisten sonra ise ankara üniversitesi hukuk fakultesini bitirdi. gıda,tarım ve hayvancılık ile sağlık ve sosyal yardım bakanlıklarında müşavir olarak görev yaptı.halen serbest avukatlık ve vakit gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

  2) akıcı ve yakıcı bir üslup,tertemiz bir türkçe ,dupduru bir dill,hayatı kucaklayan engin bir gönül,açıkca izah,derin bir mizah,ince nükteler .bu yazar hüseyin üzmez.kitaplarında hatıra veya hikaye değil hayatın ta kendisini inanılmaz bir nüktedanlıkla anlatır.başladığınızda mutlaka soluksuz okur bittiğini istemezsiniz. eserlerinin konusu insan ,büyük gösterilen cüceler,dilbilmez hatipler,siyasetçiler,sanatçılar.greçek yüzleriyle tanıyabileceğiniz şahsiyetler.
  eserleri:
  çilenin böylesi
  şu bizimkiler
  cumhuriyetin tosuncukları(mutlaka okuyun)
  malatya suikasti
  öldürücü ve güldürücü gerçekler (bunu da:))
  hüseyni makamında nükteler
  can pazarı
  deli deli esintiler  3) sorulmasını hiç istemediğim iki soru var: birincisi "ne zaman doğdun?"; ikincisi de "ahmet emin yalman 'ı niye vurdun?.." diyen ama aynı zamanda ölmediğini öğrenince 'ceza evinden bıraksalar işi tamamlardım' diye hayıflanan yazar...
  nazım hikmet'i görünce 'öküze benziyorsun' necip fazıl hüzeyin üzmez'i şeytana benzettiğinden olsa gerek diyen ,aynı zamanda,devrimci tutsakların ölüm orucu sürecinde yapılan tartışma programında ;'insanlık öteden beri hasta denilen, deli denilen insanlar sayesinde bugüne geldi, onlar olmasaydı hala mağara devrindeydik.inancı uğruna hayatını kaybetmeyi göze alanlara deli denmez '' diye ekleyen,savruk ve falsolu konuşan ama etrafta bir konuda net ve bildiğini okuyan bir köşe yazarı kalmadığından olsa gerek okunan,sempatik bulunan yazar.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük