Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. aaliyah - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  aaliyah

  1) asıl ismi aaliyah dana haughton olan genç yıldız brooklyn doğumlu. 5 yaşındayken detroit’e taşınan aaliyah, ilk büyük çıkışını henüz 11 yaşındayken gladys knight ile yaptığı performans sayesinde gerçekleştirdi. bütün hayatını şarkı söyleyerek geçirdiğini söyleyen aaliyah, kilisede ve okul gösterilerinde sesini geliştirme fırsatı buldu. pratiğini daha çok ailesinin evdeyken verdiği vokal dersleriyle bütünleştirdiğini ve böylece doğuştan gelen yeteneğini eğitmeyi başardığını belirten genç sanatçı, müziğe ciddi anlamda ilk olarak barry hankerston’ın desteğiyle adım attı.

  “ age ain’t nothing but a number ” adlı ilk albümüyle hip-hop dünyasında kısa sürede üne kavuşan aaliyah, özellikle down with the click , let me know ve back and forth adlı parçalarıyla uzun süre listelerde yer aldı. 1996 yılında one in a million adlı ikinci albümünü piyasaya çıkan siyahi yıldızın hot like fire ve 4 page letter adlı parçaları oldukça ses getirdi. prodüksiyonunu timbaland ile barry hankerston’ın üstlendiği albüm uzun süre amerika listesinde bir numarada kaldı.

  yeni albümü için iki sene stüdyoya kapanan aaliyah’ın dönüşü yine muhteşem oldu. are you that somebody? şarkısıyla yine bir numara olan genç yıldız, adını müzik piyasasının tanınmış isimleri arasına yazdırdı.

  sinemaya olan ilgisi izlemekten öteye geçmemiş olan aaliyah, kuzuların sessizliği filminin kendisini çok etkilediğini belirtiyor. genel olarak korku filmlerini izlemeyi tercih eden siyahi şarkıcı, en favori oyuncusu olarak da anthony hopkins’i gösteriyor. 2000 yapımı olan romeo ölmeli ile ilk sinema deneyimini yaşayan aaliyah, filmde çeteler arasındaki amansız savaşa durmak için gayret sarf eden trish karakterini canlandırdı.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük