Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. alevi bektasi fedarasyonu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  alevi bektasi fedarasyonu

  1) bugün genel baskan ali dogan in yaptigi açiklamalarla gündeme gelen fedarasyon.
  doğan, federasyonun genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, aleviliğin yok sayılmaya devam edildiğini savundu. nüfus kağıtlarından din hanesinin kaldırılması gerektiğini ileri süren doğan, din hanesinin bulunmasının, anayasa'nın 24. maddesinde düzenlenmiş olan inanç özgürlüğü ve 2. maddesindeki laiklik ilkesine aykırı olduğunu savundu. “aleviliğin İslam'ın farklı bir yorumu olduğu” gerekçesiyle din hanesinde sadece islam ibaresine yer verilmesini reddettiklerini ifade eden dogan, aleviliğin İslam dininden binlerce yıl önce var olduğunu ve İslam'ın dışında yer aldığını bildirdi.
  doğan, nüfus cüzdanlarından din hanesi kaldırılıncaya ya da din hanesine "alevi" ibaresinin yazılmasına izin verilinceye kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söylemis.
  açikçasi bu sözlerle kafamizda yeni soru isaretlerinin açilmasina neden olan fedarasyon un demek istedigini tam olarak anlayamadim. sorun islamiyetle beraber anilmak mi? sorun din olarak kabul edilmek mi* edilmemek mi* mezhep olarak görülmesine mi karsilar* yoksa "islamiyetten sonra olusan ve kaynagini islamiyetten alan" gibi anlamlara mi karsilar nedir çözemedim. bilen bilmeyene anlatsin, maksat aydinlansin karanlik koridorlar, halk bilinçlensin.


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük