Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kabe - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kabe

  1) mekke'de bulunan ve müslümanlar için kutsal sayılan yapı.

  2) kabeyi turlamak

  3) üzerindeki örtüsü her yıl yenilenen kutsal yapı.ne yazık ki dandik suudi yönetimi altındadır.

  4) hz ibrahimin hz ismaille beraber yaptığı müslümanların kıblesidir aynı zamanda.kabe'nin duvarları siyah taşlardan yapılmıştır. 25 cm yükseklikte ve 30 cm kadar çıkıntılı bir mermer kaide üzerinde bulunmaktadır. bu duvarlar yere kadar inen ve yer hizasında kaideye bakır halkalarla bağlanan siyah bir örtü ile örtülüdür. tek parça olup her yıl yenilenen örtünün yalnız kapı ve damdaki oluğun hizasına gelen kısmı kesiktir. örtü ipekli bir kumaştan dokunmuş olup, üzerine kelime-i şehadet işlenmiş, dama yakın kısmında çevresine altın işlemeli bir şerit geçirilmiş; kemer biçiminde olan bu şeride de kur'an ayetleri işlenmiştir. kabe'nin kuzey-batı duvarında yerden 2 m. kadar yükseklikte, yer yer yaldızlı, gümüş kaplı bir kapı bulunmaktadır. kapıya özel olarak yapılmış tekerlekli bir merdivenle çıkılmakta ve kapı öyle açılmaktadır. kabe'nin içinde tavana çıkmak için bir merdiven ve üç ağaç sütun bulunmaktadır. İç duvarlar ve yerler mermer kaplıdır. tavanda altın ve gümüş kandiller asılıdır. kapıya yakın bir yerde hacer-i esved yerleştirilmiş ve gümüş bir çemberle çevrilmiştir. hacer-i esved'in tam karşısında zemzem kuyusunun bulunduğu bina vardır. kabe'nin çevresindeki tavaf yeri mermer döşelidir.

  kanuni sultan süleyman tarafından tavanı onarılan kabe, beşinci onarımını i. ahmed döneminde görmüş, iv. murad döneminde çıkan sel baskını sonucunda üç cephesi yıkılmış ve yine aynı padişah tarafından onarılmıştır.  5) bir gün gitmeyi örtüsüne yüzünü sürmeyi hz ibrahimi kurban edilirken bile allaha boyun eğern hz ismaili rabbimi hissetmek istediğim ve inanan bütün müslümanların bir gün görmesini dilediğim yer,mabed.

  6) kıblemiz... muslumanlar icin en kutsal mekan... temelini hz. adem atmıs , insaasını hz. ibrahim tamamlamıstır..dunya uzerinde yapılan ilk insaadır...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük