Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eda ozulku - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eda ozulku

  1) arasıra medyada görebildiğimiz,fena albümler yapmayan,tipten de kurtaran,sempatimi kazanmış pop sanatçısı bayan.

  2) gönülleri müziğe düşmüş bir çift eda ve metin özülkü. öyle ki sevdalandıkları müzik sayesinde birbirleriyle tanışmışlar ve evlenmişler yıllar önce. yaklaşık 11 yıldan bu yana ilk günkü tazeliğini koruyan aşkları, müzik hayatlarına da yansımış. mütevazi hayatları, sadece müzik ve sevgileri üzerine kurulmuş. özülküler, evliliklerindeki başarıyı, müzikte yani ortaklaşa yaptıkları işte de sergilediler bugüne kadar. birlikteliklerini ve hayatlarını şu sözlerle dile getiriyorlar: “kendimizi ifade etmek için yine müzik yapmaya devam ediyoruz. mümkün olduğu kadar kaliteli işler yapıp bu yolda yürüyoruz. bunun kavgasına girmek bile söz konusu olamaz bizim için. müzik de aşk da bitmiyor. aşkın ilacı yok …”
  yıllar boyu birlikte müzik çalışmaları yapmalarına rağmen ilk defa 1992 senesinde altın güvercin yarışması’nda “sen daha dur” adlı şarkıyı düet olarak seslendirdiler. o zamanlar düet bir albüm yapmaları için bir çok teklif almalarına rağmen böyle bir çalışmanın erken olduğunu düşünen çift, 1999 yılına kadar sevenlerini bekletti. ve yedi yıl aradan sonra, birlikte mikrofonun karşısına geçerek birbirlerine olan aşklarını anlattıkları on bir şarkıdan oluşan “böyle aşk olmaz” isimli albümlerini yayınladılar. bundan önceki solo çalışmalarında olduğu gibi bu albümde de şarkıların sözleri eda özülkü, müzikleri ise metin özülkü imzasını taşıdı. albümün mutfağında ise aykut gürel, tarık sezer, erdem sökmen, seden gürel, ferda a. yarkın, diler gibi isimler yer aldı.
  metin özülkü, 1962 yılında mersin’de doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da tamamladı. müziğe yedi yaşında iken İstanbul belediye konservatuarı’nda keman eğitimi alarak başladı. marmara üniversitesi müzik bölümü’nü bitirdi. 1984 yılında üniversitede okurken eda özülkü ile tanıştı. evlilikle sonuçlanan beraberliklerinin ardından müzik çalışmalarına da birlikte devam ettiler. eşinin sözlerini yazdığı pek çok şarkının müziklerini yazdı. eşiyle birlikte birçok yarışmalara katıldı ve beste yarışmalarında pek çok ödülün sahibi olarak sürekli müzik dünyasının gündeminde kaldı.
  erol büyükburç ve edip akbayram orkestralarında müzisyenlik yaparak profesyonel müzik hayatına başlayan sanatçı, yedi yüzün üzerinde şarkı besteledi. beste ve düzenlemelerini seslendiren sanatçılar arasında ajda pekkan, ayşegül aldinç, aşkın nur yengi, akrep nalan, burak kut, çoşkun sabah, demet akalın, ercan saatçi, ebru gündeş, hülya avşar, harun kolçak, hakan peker, kibariye, mine koşan, mithat körler, nurseli İdiz, ozan orhon, pınar aylin, reyhan karaca, seyyal taner, sinan özen, sibel can, yasemin kumral ve zafer peker gibi isimler yer aldı. metin özülkü, bugüne kadar altı adet albüm hazırladı. bunlardan bazıları; şair a. kadir’in şiirlerini müziklendirdiği “şarkılarla a. kadir”, adnan ergil’le birlikte hazırladığı “tiryaki”, ilk kez klasik kemençe, tar ve gitarın biraraya geldiği “müzik yolcuları” adlı çalışmalardır. sanatçı, ilk solo albümü “aşk masalı”nı 1996 yılında yayınladı. albümdeki on parçanın çoğu yine eda ve metin özülkü’nün elinden çıktı. “seninle olmak varya” albümün ilk hiti ve video klip parçası oldu.
  1966 yılında gölcük’te doğan eda özülkü, ilk ve orta okul yıllarını İzmit’te geçirdi. liseyi İstanbul’da tamamladı ve marmara üniversitesi müzik bölümü’nden mezun oldu. aynı üniversitede şan eğitimi üzerine yüksek lisans yaptı. daha sonra işık lisesi’nde ve mezun olduğu üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. öğretmenliğinin yanında müzik çalışmalarına eşi metin özülkü ile birlikte devam etti. eşinin bestelediği pek çok şarkının sözlerini yazdı. bunların arasından öne çıkan “seninle olmak var ya”, “eğlen güzelim”, “kuşlar”, “alladı pulladı”, “doğum günü”, “parolayı söyle”, “yürü ya kulum”, “yaralım” gibi şarkılar büyük beğeni topladı. eşiyle birlikte yaptığı şarkıların demolarında solist olarak yer alan eda özülkü, müzik yapımcılarından gelen albüm tekliflerini uzun bir süre kabul etmedi. ancak eşinin de ısrarlarıyla, aldığı klasik batı müziği eğitimini pop müzikte kullanmaya karar verdi. 1993 yılında albüm çalışmalarına başlamasıyla birlikte öğretim görevinden ayrıldı. bu çalışma sonucu “parolayı söyle” adlı ilk albümü ortaya çıktı. bu çok beğenilen albümün ardından sırasıyla “dalgacı”, “uçurdum da uçurdum” ve “al beni” adlı üç albüm daha yayınladı.
  bundan sonraki müzik hayatlarına birlikte seslendirecekleri albümlerle devam etme kararı alan çift söz, beste, düzenleme çalışmaları ve konserlerini sürdürüyor.

  3) halen yana yakina aradigim icinde her şeye hazirim seninle nakarati gecen sarkiyi soyleyen şahsiyet.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük