Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ishal - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ishal

  1) olagandan daha sivi diski..

  2) uzun yolculuk esnasında başıma gelmesini istemediğim olaylardan biri...

  3) ileri derecede ishal bayağı tehlikelidir, aşırı su kaybı ölüme bile yol açabilir..

  4) cırcır halk dilindeki adıdır.

  5) bu durumdaki insanlara motoru bozmus da denir.

  6) aralıksız bombardıman.

  7) vucudun muazzam su kaybetmesine sebep olur. boyle bir durumda sivi tuketimi artirilmalidir. hatta, eczanelerde poset icinde tuz-seker oranli karisimli bir toz satilir. bu toz vucuda takviye olarak kullanilirtadi igrenctir.
  eskiden insanlar sivi seyler tuketmeyerek iyi olacagini zannederdi ve olume sebep olurlardi.

  8) leblebi yemekte bu durum için tedavi yöntemlerinden birisidir
  çorum un ishal olmayan halkı

  9) türkiye'de her yıl üç bin çocuk ishal yüzünden yaşamını yitiriyor. İshal vakaları doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerinde daha sık görülüyor.

  0 800 211 33 74 numaralı "İshal danışma hattı", ishalden korunma ve tedavisi ile ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

  haftanın altı günü 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet veren hatta uzman doktorlar arayanların sorularını cevaplandırıyor.

  www.ishaldanisma.com adresinden de bilgi alınabilir.


  10) bir tabak kavunu yiyip ustune afiyetle bir bardak su icildikten sonra gerceklesen tuvalete kosturma hali.. ayni etki diger meyvelerin bir kisminda da mevcuttur

  11) kabızlığın hemen hemen tam tersi olan durum.

  12) müshil adlı maddeyi içersen doğal sonuç.

  13) yaşar kemal in romanlarında öttürük diye bahsettiği durum.

  14) ilk önce sabahı karşı midenizde bi ağrı hissetmeye başlarsınız sonra bu ağrılar daha da fazlalaşır,artık bu ağrıları kontrol edemez hale gelirsiniz.yediğiniz yemekler bağırsaklarınızda toplanmıştır ve çıkmaz istiyoruz diye bas bas bağırmaktadırlar,sonunda soluğu tuvalette alırsınız,klozete oturduğunuz andan itibaren bombardıman başlar buna halk arasında ötürük diyoruz,kaka denen şey sıvı olarak akmaya başlar midenizde yanma hissedersiniz o tamamen midenizden boşalmadıkça o ağrı sizi kıvrandırmaya devam eder,kabus gibi bişeydir hele bi de sokakta sizi yakaladı mı eyvahlar olsun,yandınız demektir ya yolun ortasına sıçarsınız yada umumi tuvalet ararsınız iki büklüm olmuş bi şekilde.

  15) küçükken en nefret ettiğim hastalık ishaldi.çünkü o tuz ve şeker karışımı berbat şeyi içmekten tiksinirdim.aman allahım bir karışım bu kadar mı korkunç olur?

  16) sicilasi durum...

  17) insanın başına evi dışında bir yerde geldigi zaman gercekten de problem yaratacak olan igrenc hastalık..allah kimsenin başına vermesin amin

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük