Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. c c c - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  c c c

  1) savaşan komünist hücreler (c.c.c.)
  (cellules communistes combattantes)
  belçika’da marksist-leninist doğrultuda faaliyet gösteren bir örgüttür. 1982 yılında kurulmuş olan örgütün amacı; gelir dağılımındaki adaletsizliğe, savaşa ve her türlü silahlanmaya karşı mücadele etmektir. İlk olarak 1984'te nato ile bağlantılı çalışan belçikalı bir görevliye yönelik olarak gerçekleştirilen saldırının sorumluluğunu üstlenerek adını duyurmuştur.

  belçika’da 1984 ekim ayından 1985 aralık ayına kadar meydana gelen toplam 28 bombalama eyleminin sorumluluğunu üstlenmiştir. bu eylemleri, genel olarak nato tesisleri ile büyük banka ve şirketlerin binalarına karşı gerçekleştirmiştir. örgütün bu eylemler sırasında insan hayatının korunmasına özen gösterdiği ve eylemleri önceden haber verdiği dikkat çekmektedir.

  belçika güvenlik makamlarınca, örgütün avrupa’daki diğer terör örgütleri ile, özellikle de fransız terör örgütü “doğrudan eylem” ve federal almanya’daki “kızıl ordu franksiyonu” ile ilişkisi olduğuna dair kuvvetli emarelerin bulunduğu ileri sürülmüştür.

  savaşan komünist hücrelerin önde gelen liderleri, örgütün lideri durumundaki pierre carette başta olmak üzere, 16 aralık 1985 günü belçika’nın namur kentinde yakalanarak tutuklanmıştır.  2) üç hilalin yapılamaması sebebiyle, üç hilalin yanyana getirilerek, anlatma sorunsali.

  edit: bu olay sadece ircd server, sohbet odalarinda gerçekleşmektedir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük