Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. erol buyukburc - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  erol buyukburc

  1) muazzam bir sese sahip pop sanatçımız. shubuo reklamları ve neredesin firuze filmi ile genç kuşakların da dağarcığına girmiştir. sanatta 50. yılını doldurmuştur.

  2) oldukça kibar ve saygıdeğer bir insan.

  3) erol büyükburç 1936 yılında adana'da doğdu.
  İlk eğitimini babasının görevi nedeniyle halep'te frère maurice'de ve adana'da kemal paşa İlkokulu'nda, orta ögrenimini İstanbul gelenbevi ortaokulu ve ticaret lisesi'nde tamamladı.
  türk pop tarihinde birçok ilke imzasını atacak olan sanatçının amatör olarak başladığı müzik çalışmaları caddebostan gazinosu’nda gerçekleşmiştir.o zamanlar bu gazinoda görev yapan İsmet sıral orkestrası erol büyükburç’a eşlik etmekteydi.aynı dönemlerde belediye konservatuarı'ndaki müzik eğitimine devam etmiştir.
  yabancı parçalara türkçe söz yazma işini kim başlattı diye merak ediyorsanız, bunun cevabı erol büyükburç’tur.1954 yılında bu modayı başlatan sanatçıyı daha sonraki yıllarda birçok ünlü isim takip etmiştir.
  1955 yılından sonra 4 yıl boyunca tam 8’i taş plak olmak üzere 27 adet 45’likte imzası bulunan büyükburç, sözleri İngilizce olan “little lucy” adlı bestesi ile 1955 yılında en çok tepki alan sanatçılardan biri olmuştur.(bir türk sanatçının İngilizce şarkılar üretmesi konusunda müzik tarihimizdeki ilklerden biridir.) aldığı olumlu ya da olumsuz tepkilere kulaklarını tıkayan sanatçı bu tür bestelerine devam etmiş ve golden hair, for you, hurry to my arms, rossita, i remember,hold my hand, goodbye my love, lover’s wish ve memories gibi unutulmayanlara imzasını atmıştır.
  halk müziğini pop müziğe aranje eden ilk isim de yine erol büyükburç’tur.
  1957 yılından sonra müzikte yeni arayışlara başlayan sanatçı turnalar, niksar’ın fidanları, makaram sarı bağlar, bağdatlı gibi birçok ünlü halk türküsünün pop versiyonunu seslendirmiş ve bu konuda yeni bir akım başlatmıştır.
  1963 yılında kurmuş olduğu caz grubuyla katıldığı hilton caz festivali’nde birincilik ödülü alan büyükburç, 1966’da ise gazeteciler cemiyeti tarafından yılın sanatçısı seçilmiştir.
  1964 -1966 yılları arasında üç kez düzenlenen balkan festivalleri'nde ülkemize üç kez birincilik getiren büyükburç, 1972’de londra palladium’da, 1973’te hollanda dedulon’da konserler vererek sesini uluslararası boyutlarda duyurabilen müzisyenlerimiz arasındadır.
  müzik hayatı boyunca katıldığı tüm yarışmalarda birinci olan erol büyükburç türkçe pop müziğin en büyük isimleri hatta kurucuları arasındadır.
  yarım asıra yakın kariyeri boyunca yirmiyedi komedi müzikal filmde başrol oynaması ve bu filmlerin müziklerini bestelemesi , altmışbeş 45’lik, sekiz taş plak, onbir kaset,dört long-play, 200’ün üzerinde ödül, 700’ün üzerinde besteyle, türkiye’de 100 üzerinden 100 alabilecek nadir ve gerçek sanatçılardan biridir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük