Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sezen aksu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sezen aksu

  1) 13 temmuz 1954'de ızmir'de doğdu.ziraat fakültesindeki öğrenimini yarıda bırakarak profesyonel sarkıcılığa başladı.1970'lerin ortalarında 'kaybolan yıllar', 'gölge etme' gibi sarkılarla yıldızı parladı. şarkılarının çoğunu kendi besteledi. bazılarının da sözlerini yazdı. ılk kez 1979'da sinema oyunculuğu denedi.- minik serçe- oyunculuk yeteneğiyle dikkat cektiği, 'bin yıl önce bin yıl sonra' adlı muzikallerdeki 'sen ağlama 'geri dön', 'dağlar dağlar' gibi şarkılarla ününü perçinledi. sonraki 'git' kasetiyle zirvedeki yerini aldı. türk pop muziğinin en güçlü seslerinden sezen aksu, aşkın nur yengi, sertab erener, levent yüksel, tilbe gibi bir zamanlar vokalistliğini yapmış gençleri pop muziğimize kazandırdı.üç kez evlendi ve bir çocuk annesi...

  sezen aksu'nun albümleri: serçe,ağlamak güzeldir, firuze, sen ağlama, git, sezen aksu '88, sezen aksu söylüyor, gülümse, deli kızın türküsü, işık doğudan yükselir, gül bahçeleri, düğün ve cenaze, adı bende saklı, sarı odalar(ben seni çok sevdim oplum), şarkı söylemek lazım, yaz bitmeden...

  dillerden düşmeyen bazı şarkıları: kaybolan yıllar, gölge etme, yak bir sigara, firuze, hata, ağlamak güzeldir, ıkinci bahar, dilimin ucunda kelimeler, geri dön, tukeneceğiz, git, unzile, değer mi hiç, sarışınım, bir çocuk sevdim, seni ıstiyorum, şinanay, gidiyorum, belalım, hadi bakalım, gülümse, masum değiliz, deli kızın türküsü, tenna...

  2) minik serçe

  3) radyolarda gece 12 den sonra eksik olmayan pop müzük sanatçısı. aşk acısı çekmiş insanların vazgeçemediği,dinlayip ağladıkları sanatcıdır aynı zamanda

  4) kendine gore butun bu yazdigi sarkilar,sozler,sesi,kendi marifetiyle elde ettigi seyler olmayan,bunlari bir lutuf,bir sans kabul eden,sarki, turku,siirle kurulan iliskilerde muthis bir masumiyet oldugunu soyleyen ve uc bucuk dakikalik bir sarki suresi icinde muthis bir uzlasma yasandigini ekleyen,duygu diliyle,dusunce dilinden daha samimi iliskiler kurabilen,sarkilarinda sizoid parcalanmanin en iyi orneklerini sergileyen,sarkilarin hemen hemen hepsinde farkli bir kisilik,farkli bir noktadan hayatin acisini yasamisliga rastlatan ve en onemlisi kalbi ege'de kalan kisi.

  5) türkiye'nin gelmiş geçmiş en iyi sesi.en orjinal şarkıların bestecisi.aşık olanları hıçkıra hıçkıra ağlatan kadın.

  6) turk müzigine yapmiş olduğu katkilari, tartişilmaz olan sanatci.

  7) "türk şarkıcı, şarkı sözü yazarı, besteci (izmir-1954 ). özellikle 1980’li yıllarda türk pop müzigi’ne yeni bir soluk getirdi. güçlü sesi, değişik yorumu ve duygu yüklü şarkı sözleriyle geniş yankı uyandırdı…” (dictionnaire larousse - aksu, sezen)
  "hafif müzik sanatçısı, oyuncu, ege üniversitesi ziraat fakültesi’nde okudu. İlk kez 1975 yılında televizyon programına çıktı. birkaç kez altın plak aldı. “minik serçe” adlı bir film çevirdi.” (İl İl büyük türkiye ansiklopedisi - İzmir, aksu, sezen)
  "türk şarkıcı (izmir, 1954). ziraat öğretimini yarıda bırakarak kendini müziğe verdi. 1970’lerin ortalarında “yaşanmamış yıllar” adlı parçasıyla birden ünlendi. bazıları kendinin olmak üzere hep yerli besteleri seslendirdi. kendine özgü bir üslup edindi. “minik serçe” (1979) filmiyle sinemayı da denedi. oyun gücünü kanıtladıği “bin yıl önce bin yıl sonra” (1979) adli müzikaldeki “sen ağlama”, “geri dön”, “dağlar dağlar” gibi şarkıları listelerde baş sıraları aldı.” (büyük larousse - gelişim yayınları - aksu, sezen)
  sezen aksu - o zamanki soyadı ile ‘yıldırım’- 13 temmuz 1954 yılında denizli’nin sarayköy’ünde doğdu. anne ve babası öğretmendi. üç yaşında İzmir’e taşındılar. büyüme çağında sanatın bütün dallarına ilgi duyan sezen, resim, tiyatro, dans dersleri alırken, yüksek öğrenim için ziraat fakültesi’ni seçti. aynı yıllarda İzmir radyosu sanatçılarının dersler verdiği İzmir sanatçılar derneği’ne girdi ve dört yıl aralıksız, iki yıl aralıklı, altı yıl süreyle türk sanat müziği eğitimi aldı.
  1975 yılından beri türk pop müziği alanında çalışan sezen aksu, üç yüzden fazla söz ve besteye imza attı.
  ‘aşkın sesi’ olarak tanıdığımız sezen aksu, arasıra evlenerek aşkın sınırlarını da zorlamayı denemekte. şu anda bekâr ve bir oğlu var.” ("düğün ve cenaze"den)
  sezen aksu'nun hayatının en acı olayları iki önemli dostunu kaybetmesiyle yaşadığı olaylardır. uzay hepari ve onno tunç. bu eşsiz iki muzik dehasının hayata veda etmesi sezen aksu'yu cok derinden yaralamıştır.
  "sezen aksu, egeli bir şarkıcı. İnsanoğlunun ruhunu tek parça olarak korumasında en büyük desteği gördüğü ‘müzik’, 2500 yıl kadar önce ilk kez ege bölgesi’nde sistemleşmiş. sezen aksu’nun sesi ve yorumculuğu için söylenebilecek en özlü şeylerden biri, onun şarkılarıyla bizlere ulaştırdığı ana duygunun içinde bir başka önemli duygunun da yer almasıdır. anadolu’nun tarih duygusu, anadolu’nun 10.000 yıllık sesi, sevginin ve acıların en yüce ve güçlü terennümlerine sahip bir yeryüzü parçasının duygu hazinesi, iyonyali sezen’in sesiyle günümüz insanına çığlık çığlığa ulaşmakta. ancak bu boyut, sezen aksu’nun çığlığında birdenbire farkedilmez. aşkın dahi bir tüketim konusu yapılarak çarçabuk tüketildiği dünyamızda, sezen’in sesinin derinliği içinde biraz gezinmemiz, onun ati olduğu toprakların tarihsel gelişiminin belirledigi duygularına değmemiz gerekebilir…” (düğün ve cenaze’den)
  sıfatları: ‘türk pop müziği’nin kraliçesi’, ‘minik serçe’, ‘şair ruh’, ‘filozof aşik’, ‘tutsak seyyah’, ‘muzip cadı’, ‘mistik asi’, ‘levanten firuze’…
  serveti: sayısı dörtyüze yaklaşan şarkı: "geri dön", "git", "belâlım”, "kavaklar", "alâturka", "erkekler", "firuze", "gülümse", "adı bende saklı”, "zalim", "tutuklu", "kusura bakma", "sarışınım”, "rakkas", "masum değiliz”, "minik serçe", "sen ağlama”, "ne kavgam bitti ne sevdam"…
  toplam tirajı 22 milyona yaklaşan on beş albüm: "allahaısmarladık”, "minik serçe", "sevgilerimle", "ağlamak güzeldir”, "firuze", "sen ağlama”, "git", "sezen aksu söylüyor", "sezen aksu ‘88", "gülümse", "deli kızın türküsü”, "işik dogudan yükselir(ex oriente lux)", "düş bahçeleri”, "düğün ve cenaze”, "adı bende saklı”.

  8) kanimca en mukemmel en duygusal ve insani huzunun doruklarina taşiyacagina inandigim şarkici .
  işte illaki dinlenmesi gerekenleri
  ah mazi
  tukenecegiz
  geri don
  firuze
  sen aglama
  belalim
  biliyorsun
  kopru
  seni kimler aldi
  gidiyorum
  kucugum
  git
  herseyi yak
  tanri istemezse
  istanbul istanbul olali
  kis masali
  zor yillar
  birak beni
  unut
  beni unutma
  9) vazgeçtim en damar sarkılarındandır.

  10) sarkılarıyla beni ve bircok kitleyi kendine ve sesine hayran bırakmıs kaybettiğimizde birdaha bulamayacağımız muhtesem sanatcı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük