Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tcdd nin cokusu - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tcdd nin cokusu

  1) demir ağlarla ördük yurdumuzu dört biryandan. ama demir ağlarımızın üzerinde giden trenimiz yok. ömrü tembellikle geçmiş 80 yaşındaki ihtiyarın 10 yaşında yaptığı bir işle övünmesine benziyor bizimki. ne yaptık yıllardır? tcdd her yıl zararını açıklarken kim okudu, kim kafasına taktı bu haberleri?

  türkiyede demiryollarının gelişmesi nelere sebep olur? karayollarında kullanılan taşıtların azalmasına. peki buna kim razı olur? hiçkimse. bu ülkede karayollarının kullanımı ile para kazanan önemli adamlar var. yıllardan beri halka itelenen kuş modelli araçları, şehirler arası yollarda katillik yapan binlerce kamyonu, istanbulda "yürüyen tabut" olarak isimlendirilen minibüsleri, bir gün içinde tedavülden kaldırılan eski model dolmuşların yerine sarı sarı minibüsleri kim satmakta? bu kadar geniş bir pazar payını bırakır da tren yollarının gelişmesine destek olur mu bu firmalar? tren yollarına talip olan kaç tane özel firma var? yok. çünkü kar yok tren yollarında, trilyonlarca masraf ister o yolları adam etmek.

  diğer kitler gibi tcdd de kaderine terkedilmiş, ne bok yerseniz yeyin denilmiş. özel firmalar da satın almak için yanaşmaz bu işe. zaten satılması istense ederinin bilmemkaç kat üzerinde etiket çıkar bunlara da. telekom macerası gibi, petkim gibi, bir de tcdd macerası yaşarız.

  komplo teorisi gibi gelecek okuyana, tren yollarının gelişmesini istemeyen büyük firmalar var türkiyede. kar marjlarının düşmesini istemeyen, bugüne kadar sömürdükleri halkın henüz işinin bitmediğini gören firmalar var. bu firmaların başındaki babalar insanlığı paranın önüne koymadıkça bu şekilde devam ederiz biz. ve biz adam olmadıkça bizim içimizden çıkan hükümet de adam olmaz, alışveriş yaptığımız firmalar da adam olmaz. dünya alemin güldüğü, taşak geçtiği insanlar olarak devam ederiz yaşamımıza. bir entrymde 2 satırdan fazla yazmicam dedim ama bu türkiye yazdırır adama be

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük