Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sabiha sertel - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sabiha sertel

  1) 1895’te selanik’te doğan sabiha sertel ortaöğrenimini selanik terakki İnas İdaresi’nde ve bir fransız okulunda tamamladı. selanik’in yunanlıların eline geçmesinden sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşti (1912) ve 1915’te gazeteci zekeriya sertel’le evlendi.

  sabiha sertel, yazı yaşamına eşiyle birlikte çıkardıkları haftalık büyük mecmua (1919) dergisiyle adım attı. derginin ilk sayısından itibaren kadın sorununa değinen sabiha sertel, “türk feminizmi”nin öncüleri arasında yer aldı. aynı yıl eşiyle birlikte abd’ye giden sabiha sertel burada sosyoloji okudu; kadın sorunu üzerinde daha ayrıntılı düşünmeye başladı. yurda döndüğünde eşiyle birlikte resimli ay dergisini çıkardı (1924-1931). dergide yazdığı makalelerde işçi sınıfını savundu; sosyal ve politik düzeni eleştiren yazılar yazdı. bu arada eşi ve f.sabri duran’la çocuk ansiklopedisi’ni (1927-1928, 4 cilt) hazırladı ve cumhuriyet gazetesinin çıkardığı hayat ansiklopedisi’nde çalıştı (1932).

  serteller’in ismiyle özdeşleyen tan gazetesi (1936) özellikle İkinci dünya savaşı yıllarında geniş yankı uyandırdı. 1945’te tan gazetesi bir kışkırtma sonucu basılıp yakıldı. bu olaydan ve sonraki davalardan oldukça yıpranan çift, 1950’de yurtdışına çıktı. sabiha sertel paris, budapeşte, moskova ve bakü’de yaşadı. türkiye komünist partisi’nin çalışmalarına katıldı. budapeşte radyosu’nun türkçe yayınlar servisinde çalıştı. son yıllarında türkiye’ye dönme talebi reddedildi.

  gazeteciliği meslek olarak benimsemiş ilk kadın yazarlardan sabiha sertel 2 eylül 1968’de bakü’de öldü. biyografi.net ten

  2) son dönemlerde sabetayist olduğu tartışmaları ile gündeme gelmiştir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük