Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ne mutlu turkum diyene - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ne mutlu turkum diyene

  1) türk olmayanların dahi söyledikleri kelime.

  2) en büyük türk atatürk...

  3) etnik karınağrılarından dolayı tarif edilmez aşağılık kompleksleriyle kıvranan zevatın duyduğunda kızgın şişle dağlanmış gibi havalara zıplamasına neden olan ulu önder'in açık ve net mesajını ileten sözdür bu. beğenmeyenlerin bir an önce sem amcalarıyla karen fogg teyzelerinin sıcak kucağına; yahut iki takım elbiseli ayıcığınbarzanitalabani yeni kurduğu konforlu mağaralarına defolup gitmeleri tavsiye olunur.

  4) anlam yüklü, töremizle,tarihimizle, zor zamanlarda çıkardığımız kahramanlar ve gerçeğe dönüştürdüğümüz destanlarla örülmüş bir sözüdür atatürk'ün. türk olarak mutluluk duymalıyız demek, siz türk değilsiniz mutlu olmayın demek değildir. türksün ve dünya tarihine yön verdin, ateşle sınandın tarih boyunca ve bu sınavlardan hep alnının akıyla çıktın, mutlu ol bunlarla demektir. ancak şunlar demek olabilir belki;
  1-arkadaşım sen salaksın, okuduğunu anlamıyosun, o yüzden mutlu olma
  2-arkadaşım sen eziksin, kendine yüce bir ırkın evladı olmayı yakıştıramıyorsun heralde, mutlu olma
  3-birader sen arabın kürdün uşağısın heralde, tarih boyunca ezilmeye mahkumsun,istesen de mutlu olamazsın
  4- hoca baksana ya, sen türk düşmanısın sanırım, gökkubbe tepemizde olduğu sürece türk ırkı bu dünyada varolacaktır, ebediyete kadar mutlu olamazsın sen güzelim.
  5- mümin, sen türk değilsin di mi?

  5) kurtuluş savaşında çerkezlerin de kürtlerin de gemiyiosmanlı batıyor zannedip fareler gibi işgalcilerin kucağına oturduklarını ya bilmeyen ya da bilip de alemi kör milleti sersem zanneden organizmaları görmemizi sağlamış turnusol kağıdı gibi bir bildirge sözcüğü. istiyorlar ki bunlar adapazarı, düzce, bolu, koçgiri, milli aşireti vb gibi onlarca ayaklanmayı kimlerin, nerede nasıl çıkardığını belgeleriyle yazalım; üstüne de çanakkale şehitliklerine güneydoğu illerinin adları kazınmış sahte mezar taşları yerleştirme skandalını kafalarına atalım. lakin ne sabır ne de itidal bırakıyor bu ağzı salyalılar insanda; direk kılıcına sarılacağın geliyor !

  6) bir gümrük kapısının gavur tarafında bu sözün tavuk çevirisi bulunmaktadır;
  "how happy to say i'm turk" şeklinde...eheh...

  7) atatürk`ün faşist olduğu hakkında çeşitli yorumlara sebep olan söz, iki gece önce yurttaki odamda arkadaşlar bu söz üzerine 2 saat tartıştılar...

  8) ne mutlu yazar kalabiliyorsam şeklinde bir hatirlatma ile buradaki tartişmaya son noktayi koymak gerekiyor sanirim..birebir sozluk dahilinde entryler araciligi ile tartişma, polemik ve dialog gercekleştirilemez..gercekleştirmeye calişanlan hoş karşilanmaz, haklarinda iyi duşunulmez, gerekirse kanatlarina enerji yuklenilir ucmalari saglanir..sozum meclisin ta icine..

  9) her türkün söylemesi gereken ulu söz

  10) bu soz bana hep kutup ayisi yavrusu fikrasini hatirlatir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük