Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. raki - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  raki

  1) aslan sutu olarak da bilinen anasonlu bir ickidir..turkiye nin milli ickisi gibi bişeydir..alkol orani diger alkollu iciceklere nazaran bir nebze daha yuksek olup icmeyi bilmeyenlerin hic bulaşmamasi tavsiye edilir..su, şalgam suyu, ayran ve soda ile icilir..hemen her tur soguk meze ile cok guzel gittigi gibi balik ve kebap ceşitleri ile inanilmaz bir lezzet saglar..sarhoşlugu tehlikelidir..fazla tuketilmesi halinde ertesi gun yataginizdan cikamayacak durumda etkilenebilirsiniz..

  2) yuksek dereceli uzum ispitosunun-suma- kendine has metodlarla anason tohumuyla damitilip elde edilen icecek..

  3) arslan sutu

  4) rocky

  5) zeytinyağı ile harika olur ve mideye zararı azalır..

  6) ıssız bir adaya düştüğümde yanıma alacağım ilk şey ikincisi sınırsız ton balığı

  7) rakının kralı tekirdağ dadır..içerken şerbet gibi gelir..süzme yoğurtla iyi gider..sızma ile biter..

  8) bir çok iç hastalığa iyi gelip kökten çözdüğü kanıtlanmış alkollü içecek..

  9) mideye zarari azalsin diye zeytinyagi ile birlikte kullanilirsa icki alemlerinin maymunu olmaniza sebep olabilecek mesrubat

  10) agustostan sonra ailecek icilmesi planlanan fakat daha sonra bu planlari benim bireysel olarak erkene aldigim ve son zamanlarda tekel e bu sayede bayaa katkida bulundugum alkol ceşidi...yalniz icildiginde insani aglatabilen, delirtebilen, sorunlarini unutturmasi adina icildigi halde sorunlarinizi daha bir yuzeye cikaran icki.

  11) anasonunlu hicbirseyi yiyip icememedigimden,haliyle icemedigim,nasil iciyorlar su rakiyi bence icilecek birsey degil seklinde dusunmemi saglayan icki cesidi.

  12) denize karşı türk sanat müziği eşliğinde içilesi mey

  13) turk raki mevzuati

  14) iki duble içince ne olacak bu memleketin hali dedirten bade

  15) rakının ilk kez nerede kimler tarafında üretildiği kesin olarak belgelerle belirlenememiştir. acak rakının ilk kez osmanlı topraklarında üretildiği neredeyse tüm dünya ülkelerince kabul edilmektedir. hemen hemen tüm ansiklopedilerde rakının bir türk içkisi olduğu belirtilir. türk rakısı zamanla osmanlı topraklarında yaşayan insanlarının da damak zevki ile bugünkü karakteristik özelliklerine ulaştırılmış ve üretimi tekelleştirilmiştir. türk rakısının bugünkü özellikleri ne yunan rakısı uzo ne de uzak doğu içkisi olan arakta bulunabilir. ayrıca sakız rakısı mastika' nın ilk kez ülkemizde üretilmiş olduğu tarihi bir gerçektir. yunan içkisi "tsipouro"(üzüm posası) geleneksel aile işletmelerinde, bölgeye göre farklı adlarla üretilmektedir. tsipour, grappa,raki gibi..tsipouro önceleri üzüm posası için kullanılmış daha sonra destilatı için kullanılmıştır. grappa üzüm salkımı anlamına gelen latince bir kelimeden gelir. bazilarina göre ilk raki balkanlar ve ege adalarinda erikten yapilan 'ouzo'dur. tadi türk rakisina benzeyen bu içkide anason bulunmaz. bazilari ise japonlarin pirinçten ürettikleri 'sake'nin rakinin babasi oldugu görüsünü savunsalar da rakinin anadolu'daki öyküsü 300 yil öncesine dayaniyor.raki yunanlıların osmanlı egemenliği altındayken aldığı bir kelimedir, türkçe'den gelir. yunan ansiklopedilerinde yunanlıların geleneksel içkisi uzo 'nun mucidi kirios stavrakis adlı bir osmanlı doktoru olarak gösterilmiştir.


  16) hop diye icilemeyen, sofrasinda agir bir adabi olan, laubalilige gelmeyen, sindire sindire, yavas yavas icilmesi gereken alkolu bol icecek.

  ayrica tekirdag rakisi

  17) mide agrısı yapmaması için soguk fakat buzsuz içilmesi gerekir .

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük