Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hiv - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hiv

  1) human immunodeficiency virus / insan bagisiklikkirici virusu (aids virusu)

  2) aids

  3) diger virüslerden çok farklidir.
  hiv virüsü retrovirüsler olarak bilinen özel bir aileye mensuptur. retrovirüslerde diger virüsler gibi sikica paketlenmis bir genetik yapiya ve protein kilifina sahiptir. retrovirüsler genetik bilgilerini deoxiribonukleikasit dna yerine ribunükleikasit rna larinda saklarlar. retrovirüsler kendilerini eslemek, yani viral rna larindan yeni bir dna olusturmak için "reverse transcriptase" adi verilen bir enzimi kullanirlar.yani olusturulan dna virüsün etkilemek istedigi hücrenin dna siyla birlesir.virüsün olusturdugu dna ile birlesen hücre dna'si provirüs olarak adlandirilir.

  provirüs hücrenin genetik yapisinin tamamini kendi kendini sürekli yenilemek için kullanir.bu durumda retrovirüsler diger virüslerde oldugu gibi yeni virüsler olusturabilmek için gerekli mekanizmayi bulastiklari hücreden temin ederler.

  hiv virüsünün ilk hedefi t-4 yardimci hücresi (akyuvar) adi verilen beyaz kan hücreleridir.akyuvarlarin görevi bagisiklik sistemini yöneterek istenmeyen organizmalara karsi vücudu korumaktir.
  hiv virüsü vücuda herhangi bir serkilde bulastiktan sonra, eger hemen aktiflesirse, akyuvar hücrelerine saldirir ve hücrenin içine girer.hücrenin içine girmesiyle birlikte akyuvar hücresinin genetik maddesini kullanarak kendini eslemeye ve çogalmaya baslar.yeni virüs partikülleri kendilerini kan akintisina birakarak enfekte edecek yeni akyuvar hücreleri aramaya baslarlar.bir akyuvar hücresinin içinde hiv bulunmasi bu hücrenin görevini kismen yada tamamen yapamamasi anlamina gelmektedir.

  akyuvar sayisinin azalmasi vücut bagisiklik sisteminin normal zamanda kolayca basedebilecegi enfeksiyonlarla artik basedemeyecek duruma gelmesi demektir.bu firsatçi enfeksiyonlarla ilgili komplikasyonlar kisinin ölümüne neden olabilmektedir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük