Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kurtadam - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kurtadam

  1) tanrının lanetlilerinden biri olan kurt adamlar dolunayda gizlendikleri insan bedenini deforme ederek serbest kalırlar sadece gümüş kurşunla öldürülebilirler.

  2) boris vian 'ın bir kısım öykülerinin toplandığı kitabı. altı kırk beş yayınları tarafından basılmıştır.

  3) kartadam

  4) kurtadam efsanelerinin doğuşu

  5) kaliteli bir forum sayfası.
  http://forum.kurtadam.com

  6) gerilim türü edebiyatın korku veren "kurt adam" adlı figürü, gerçekte bir kuduz hastalığından kaynaklanıyor. hayvan ısırdıktan sonra kurt adama dönüştüğüne inanan birçok kültür, yüzlerce yıl boyunca bu kişileri uğursuz kabul edip dışladı, korktu ve öldürdü. 1798'de, bu tip kişilerin durumunu inceleyen ve "hastalık, bir hayvan ısırığı ile başlar. bir süre sonra ısırılan, gün ışığından ve su içmekten korkar. çılgınca etrafına saldırır, tekme atar ve ısırır. dudakları geri çekilip dil ve dişleri ortaya çıkar. ağızdan salya ve köpük akar. ve gırtlağından korkunç sesler çıkar" diyen yapan veteriner joseph cladius rougemont (1756-1818), bunun salyadan kaynaklanan bir bulaşıcı olduğunu ileri sürerek bir "kurt adam efsanesi" ile bağlantısı olmadığını söylemişti. rougemont'un, araştırmalarından yola çıkarak bir doktora çalışması yapan alman tarih öğrencisi utz anhalt, kuduz ve kurt adam belirtileri arasında şaşırtan benzerlikler buldu. "efsaneye göre kurt adamın, öfkeden salyasının aktığı ve bağırdığı sanılırdı. 18. yüzyılda halk, kurt adamın içtiği sıvıyı yutkunurken çektiği eziyeti, bir hayvanın suya yansıyan yüzü olarak algılar ve korkardı. halk, 'kurt adam' denilen kişinin bu davranışlarını onun öfkesinden kaynaklandığını sanırdı.


  7) madem kurtadam diye bişey var peki o halde niye kurtkadın yok?yani bazı şeyler neden tek bir cinsle sınırlandırılıyor?mesela drakula,nosferatu veya frankenstein,bütün bu gerçeküstü varlıklar neden hep erkek?eğer dünyada kadın veya erkek olmak üzere iki cins varsa bence böyle bi sınırlama adil değil.belki olayın bu tarafı kimseyi ilgilendirmiyor hele erkekleri hiç.ama bi gerçek var ki insanoğlu derken bile erkek egemenliği kendini gösteriyor oysa ki insanlık bayanların içinde vücut buluyor..bu da bi gerçek..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük