Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. dolmus - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  dolmus

  1) dolmuşun çehresindeki yazıların akabinde asıl olan konu aracın üzerinde yazan dolmuş yazısıdır. yani neden dolmuş tur. içinde 4 kişi binince dolmuyormu bu meret. e madem içinde 4 kişi olmayınca dolmamış oluyorsa duraktaki müşterileri kandırmak içinmi dolmuş yazılıyor. yani köyden indim şehire hak teala sonumuzu hayr getire tarzı bir insancık gelse durakta beklemeye başlasa bu dolmuş bu dolmuş sktir buda dolmuş diye gideceği yere nasıl gidebilir ki..

  2) sık kullanılan toplu tasıma araclarından birine verilen isimdir. aslında dolmus ismi aracın paso dolu olması sebebiyle verilmemistir. eskiden yolcu alabilecek kadar bos yeri olan bu araclara bosalmıs denmekteymis, ancak bir kısım fesat halkın arac soforleriyle "hehe koca makinayı nası bosalttın len" ya da "ulan yuvarlak tekerli araba bile bosalmıs ben mi bosalamayacam" diyerek bosalmak icin fantaziden fantaziye kosması ve sonunda yorgunluktan bitap duserek ulkede verimliligi hatırı sayılır derecede dusurmesi sebebiyle ttuk (toplu tasımacılık ust kurulu) bu aracların ismini daha onceden suregelen yanlıs dusunceyi tamamen silmesi amacıyla zıt bi kelime olan dolmus a degistirmis.

  3) doldurulmadan hareket etmeyen,genel olarak yuksek sesli muzik yayini bulunan ve cukurlari doldurmakta usta soforlerle hayat bulan ulasim araci..

  4) ismi, bir söylentiye göre bunu bekleyenlerin "dolmuş. bu da dolmuş. aha bu da dolmuş" şeklindeki söylemlerinden kaynaklanan toplu taşıma aracı

  5) minibüs

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük