Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. eternity and a day - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  eternity and a day

  1) theo angelopoulos'un aşmış filmlerinden biri..
  -yarın ne kadar sürer?
  -sonsuzluk ve bir gün...

  2) eternity

  3) theo angelopoulosun 1998 cannes film festivalinde altin palmiye ödülü kazanan filmi.

  4) film senaryolari selanikte yaşanmaktadir.

  5) segue diyor ki:

  geldin mi sonunda ey fani dinlemediğin lafıma,
  sen de tadacaksın ölümü hem de en mutsuz bir anında..
  kaldı önünde en fazla bir ilk bahar bir de yaz,
  arkasında hep karanlık, soğuk ve ayaz..
  isterken geçsin fazladan bir mutlu günüm,
  bir de göreceksin ki kapında ölüm..
  sadece bir an, sonsuzluk kadar uzun,
  ve sadece bir gün, gerisi hüzün..

  6) alexander kahramanın ismi, o bir şair. kansere yakalandığını öğreniyor ve çok az bir ömrü kaldığını. selanikte bütün ömrünü geçirdiği sahil kenarındaki evinden uzaklaşmaya ve başka bir yere gitmeye hazırlanıyor. işi yarım, ilişkileri yarım, hayatı yarım, eksik. dehşetle gözleri ardına kadar açık sokaklarda dolaşıyor. film, alexanderın karısını, annesini ve eski günleri hatırladığı geri dönüşlerle geçirdiği son günü anlatıyor.
  tesadüfen arnavutluktan kaçak gelmiş 10 yaşlarında bir sokak çocuğu ile karşılaşıyor; onunla birlikte geçiriyor bu son günü. çocuk yunanca bilmediğinden, bölük pörçük bir dille acılarını paylaşıyorlar birbirlerinin. o’na , italyada doğmuş bir eski yunanlı şairden bahsediyor alexander. osmanlı-yunan savaşında annesini rüyasında gören ve onu adasına çağıran ve bu çağrı üzerine yoksulluk, açlık ve savaştan nasibini almış adasına dönen eski şairin hikayesini. bu şair tek kelime yunanca bilmiyor. bir yunanlı olmasına rağmen; kendi adasında olmasına rağmen; kendi insanlarının arasında olmasına rağmen onların dilini bilmiyor, konuşmalarını anlamıyor ve konuşamıyor. bir taraftan savaş sürüyor. herkes bir şeyler yapıyor,herkes özgürlük için elindekiyle avucundakiyle direniyor.
  bir şair diyor....ne yapabilir ki? özgürlük şiiri yazmak geliyor aklına. içi kavruluyor. bu şiiri yazmalıyım; benim de katkım bu olmalı. ve kelime satın almaya başlıyor. kısa bir süre içinde adada, garip bir şairin kelimelere para verdiği yayılıveriyor. herkes gelip bir kelime satıyor şaire. hikaye bu işte.
  filmin sonunda, alexander çoktan ölmüş karısına bir soru soruyor. bir deniz kıyısındalar, yağmur yağıyor ve dans ediyorlar. alexander hastaneye yatıp yatmamak arasında bir ikilem geçiriyor o son gününde: tedavi olmak veya olmamak. o sahile geldiğinde, karısını görür görmez kararını veriyor; yatmayacağım anna diyor, yanına geliyorum. bir gün ama anna diyor, bir gün ne kadar sürer? yo hayır....yarın.....yarın ne kadar sürer? anna cevap veriyor;
  sonsuzluk ve bir gün kadar.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük