Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kazim karabekir - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kazim karabekir

  1) birinci dunya savasinda doguda ermeni ve ruslara karsi savasmis ve basarili olmustur.
  fakat padisahcılardan oldugu icin cumhuriyet zamanında pek karsımıza cıkmaz...

  2) kurtuluş savaşlari esnasinda, tek düzenli orduya komutanlik yapmiş kişilik. lord kinros kitabinda, mustafa kemal ataturkun bir tek bu adama rica minnet duydugu da belirtilmiş olup, cok dogru bir haberdir.
  tuzsuz deli bekir

  3) istanbulda doğdu, 26 ocak 1948 de ankarada öldü. mehmed emin paşanın oğludur. ilköğrenimini istanbul, van, harput ve mekkede tamamladıktan sonra, 1896'da istanbul fatih askeri rüştiyesini, 1899da kuleli askeri idadisini, 1902de harbiye mektebini ve 1905'te de erkân-ı harbiye mektebi'ni bitirerek yüzbaşı rütbesiyle orduya katıldı.

  iki yıllık kıta stajını manastırda yaptı. ittihat ve terakkinin manstır örgütünün kurulmasına katıldı. 1907de kolağası (önyüzbaşı) rütbesi alarak istanbul harbiye mektebi, tabiye öğretmen vekilliğine atandı. ittihat ve terakki istanbul örgütünün kurulmasında görev aldı.

  ii. meşrutiyetten sonra edirnede ii. ordu 3. fırka (tümen) erkân-ı harfliğine (kurmaylığına) atandı. 31 mart 1909 ayaklanmasında hareket ordusunda görev aldı. 1910 arnavutluk ayaklanmasının bastırılması harekâtında çalıştı. 14 nisan 1912de binbaşılığa yükseldi. balkan savaşında trakya sınır komiseri olarak görev yaptı. 1914te kaymakam (yarbay) rütbesiyle i. kuvve-i seferiye komutanlığıyla iran ve ötesi harekâtıyla görevlendirildi. bir süre sonra istanbul kartalda 14. fırka komutanlığına atandı ve çanakkaleye gönderildi. kerevizdere'de fransızlar'a karşı üç ay savaştıktan sonra miralaylığa (albay) yükseldi. buradan, istanbulda i. ordu erkân-ı harbiye başkanlığına, sonra galiçyaya gidecek ordunun ve ardından mareşal von der goltz'un erkân-ı harbiye başkanlığına atanarak irak'a gitti. 1916'da kutü'l-amare'yi kuşatan 18. kolordu komutanlığına getirildi ve burayı aldıktan sonra irakta ingilizlerle çarpıştı. 1917'de diyarbakırdaki 2. kolordu komutanlığına getirildi ve van, bitlis, elaziz (elazığ) cephelerindeki ii. ordu komutanlığına vekâlet etti. 1918de erzincan ve erzurumu ermenilerden ve ruslardan geri aldı. ardından sarıkamış, kars ve gümrü kalelerini ve karakiliseyi (karaköse) kurtardı. aynı yıl mirliva (tümgeneral) oldu.

  mondros mütarekesi sırasında sadrazam olan ahmed izzet paşanın erkân-ı harbiye-i umumiye reisliği (genelkurmay başkanlığı) önerisini kabul etmeyerek anadoluda görev almak istedi. önce tekirdağdaki 14. kolordu komutanlığına, ardından da erzurumdaki 15. kolordu komutanlığına atanmasını sağlayarak nisan 1919'da göreve başladı. hazırlıkları yapılan erzurum kongresinin toplanmasında önemli rol oynadı. kurtuluş savaşında edirne milletvekilliği ve doğu cephesi komutanlığı yaptı. ermenilerin eline geçen sarıkamış, kars ve gümrü kalelerini geri alarak 15 kasım 1920de ermeni ordusunu kesin olarak yendi. ermeni hükümetiyle ankara hükümeti adına gümrü antlaşmasını imzaladı. karsın alınmasıyla ferikliğe (korgeneral) yükseldi. rus sovyet sosyalist federe cumhuriyeti ve kafkasya hükümetleriyle kars antlaşması görüşmelerini yürüttü. kurtuluş savaşının bitiminden sonra i. ordu müfettişliğine atandı, 1923te istanbul milletvekili oldu. 1924te, tbmmdeki dörtler grubunu destekledi. ardından askerlikten ayrılarak halk fırkasından istifa etti. 17 kasım 1924te kurulan terakkiperver cumhuriyet fırkasının başkanlığına seçildi. parti 3 haziran 1925te şeyh sait ayaklanması nedeniyle kapatıldı. karabekir, mustafa kemal paşaya karşı yapılan izmir suikasti ile ilgili görülerek bazı partililerle birlikte yargılandıysa da beraat etti. siyasi yaşamına on iki yıllık aradan sonra, 6 ocak 1939da istanbul milletvekili olarak devam etti. 1946da tbmm başkanlığına seçildi ve bu görevde vefat etti.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük