Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. ozlemek - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  ozlemek

  1) ozlemek..gecmişi..gecmişte yaşanilanlari, mutluluklari, huzur dolu gunleri, haftalari, aylari..ozlemek gecmişi..gecmişte yaşanilanlari ve yaşatani..hic tutmadigin eli ozlemek..hic koklamadigin kokuyu ve hatta hic okşamadigin saci ozlemek..cumleleri ozlemek..sadece kelimelerden ibaret olan cumleleri..manalarini ozlemek bu cumlelerin..aşka dair sevdaya dair olan manalarini ozlemek..bir daha asla olmayacagini bile bile, inadina ozlemek herşeyi..hatta ozlemeyi ozlemek..

  susarak ozluyorum

  2) daha once yaşanilan ve yeniden yaşanmasi istenilen şeylere karşi duyulan hasret duygusu..

  3) kimi zaman hic bir yerde gormediginiz ve goremeyeceginiz kişileri de ozleyebiliyor insan..elini tutmadiginiz, sacini okşamadiginiz ve hatta bir kere bile olsa opmediginiz bir insani ozlemek..bir yerlerde yaşadigini bildiginiz ama asla tenine dokunamayacaginiz bir kişiyi...bir ulkede yaşadigini bildiginiz ama hicbir zaman erişemeyeceginiz bir insani, bir sevgiliyi ozlemek..ve hatta sizi hic ozlemedigini, hatta hatta sizi aklindan bile gecirmedigini bildiginiz bir varligi ozlemek..kahreder insani, mahveder..

  4) aşkın en saf sonucu bir an onu görememek eşittir ölmek özlemek delicesine özlemek.

  5) yaşamak ile olmek arasindaki ip kalinligindaki incecik cizgi..ya katlanacaksin ya oleceksin..alternatifi de var elbette..delirmek..

  6) ahmet telli dizeleri.

  hiç özlemedim seni
  özlemek dostluktandır
  dostluğundan öte bulmalıyım seni

  sıcaklığını bulmalıyım
  dokunuşlarını, kenetlenişi
  terimizle sulanmalı yeryüzü
  güneş terimizle ışıldamalı sabah olunca

  apansız fırtınalar çıkmalı
  sarsılmalıyım

  özlemek
  yanında olmak isteğidir
  gülüşünü görmek biraz da
  hiç özlemedim seni

  saçlarına gül takmam
  bir ırmak gibi akıtırım ovaya
  soluğunla yanar
  dudaklarımın bozkırı

  akkor halindeki ufuk
  bakır bir tel gibi eriyip gider
  kraterler ortasında kalırım

  toprak yarılır birden
  su kirlenir

  ürpertir bu coğrafya
  bu serüven
  ikimizi bir anda
  yaşadığımı duyarım

  hiç özlemedim seni
  özlemek dostluktandır
  dostluğundan öte bulmalıyım seni  7) gecen gunleri yeniden istemek, gelecek gunleri sabirsizlikla beklemek, mutlulugu ve huzuru yeniden arzulamak, yaşanmiş guzelliklerin hayata yeniden donmesini dilemek, mek, mak, mastarlarla dolu yaşamak.spoiled in dedigi gibi mastar eklerini fazlasi ile kullanmak.

  8) hain bir duygudur bu..insanin ne beynine ne de kalbine huzur vermez..el ayak titrer bir anda, gozler dolar ve nefes alip vermek gucleşir.hain bir duygudur bu.kaybetmenin, yitirmenin acisini en taze haliyle yaşatir tum bedene.uykular uyku olmaktan cikip kabir azabina doner.hain bir duygudur bu.ozlenen kişi hain de olsa ozlemek de en az onun kadar haindir işte.

  9) özlemek,bir zamanlar birini çok özledim,zaman herşeyin ilacıydı bana da deva verdi,insan unutuyor zamanla eet zamanla hafifliyor hasret,özlem artık yerini eski anılara bırakıyor acısı hafiflemiş eski anılara,yaşanmış ve bitmiştir,kabul edersin ve artık düşünmezsin eski bir efsanedir yaşananlar bir daha geri gelmemecesine yok olup giderler,daha sonraları geriye kalan hafif bir tebessüm ya da dudağının kenarında,hafif nemli gözlerden akmış küçük bir göz yaşıdır..

  10) uykulardan uzak durmak, kulak telefonda "ya şimdi ararsa" diye banyoya bile girmemek..mengene gibi iki elin bogazi sikiyor gibi hissetmek..aglamak..hickiriklarla, nefes nefese aglamak...hayata defalarca kahretmek ve uzakliklara lanetler yagdirmak..ama gene de beklemek..her dakika, her saniye beklemek, beklemek, beklemek..bir ses, bir haber almak icin cok şeyden vazgecebilecegini bilmek. kahrolmak, mahfolmak, olumu istemek ama olememek...garip bir duygudur ozlemek..hic olmamasini tercih edeceginiz kadar garip ve kimi zaman olmasini isteyeceginiz kadar da karişik bir duygu..garip bir duygudur ozlemek..cok gariptir cok..

  11) hayatla olum arasindaki ince cizgi..o derece etkilidir kişisine gore..

  12) varligini bunyenin derinliklerinde hissedip dalmaya calisilan kelimelere yenildiginde,gozlerini kapatip o oldugunda ve bunu istem disi yaptiginda,bildigin bir sekilde bilmedigin bir sebepten aglamaya basladiginda,nefes almak icin boguk havalari teneffus ettiginde,b harfinin kavisleri satirlardan tastiginda engel olunamayan huzun yuklu duygu..

  13) hakkinda endişelenmek, saniye atlamaksizin onu duşunmek, hayallerde ve ruyalarda kendini hep onun yaninda hissetmek, eşek gibi onu istemek ama soyleyememek, mastar ekleri arasinda bogulmak burasi spoiled den alintidir..kendisine buradan teşekkur etmeyi bir borc bilirken bik bik bik.. cikamamak, bir an once kavuşabilmek arzusu ile yanip tutuşmak, kavrulmak..

  14) kötü de olsa, alisilan bir seyi aramak.
  ya da çoktan unuttugunuzu sandiginiz seyle karsilasinca ne kadar da memnun oldugunuzu duyumsamak. keske gelse de yine kavga etsek olsa da yesek dinlesek öpsek koklasak
  keske

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük