Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. celik - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  celik

  1) http://www.celikerisci.net

  2) arcelik'in maskotunun adi.

  3) bana bir maskot şımarma diyecek, kondansatörünü, transistorunu, tristorunu, neyi varsa tek tek kopartirim.

  4) çelik erişçi, 1966 yılında İstanbul’da doğdu. başarılı bir öğrenim hayatının ardından İstanbul teknik üniversitesi sosyal bililmler fakültesi’nden mezun oldu. müzik yaşamına İstanbul teknik üniversitesi türk musikîsi devlet konservatuar'ında başladı. 1991 senesinde ercan saatçi ve İzel çeliköz’le biraraya gelerek “İzel, çelik, ercan” adını verdikleri toplulukla “özledim” adlı başarılı bir albüme imza attılar. kariyerine tek başına devam etmeye karar veren çelik, gruptan ayrılarak solo albümünün çalışmalarına başladı.İki yıllık uzun ve zahmetli bir çalışma maratonun ardından 1994 yılında “ateşteyim” isimli ilk albümünü çıkardı. 11 parçanın yer aldığı albüm, tüm müzikseverler tarafından büyük ilgi gördü ve başta “ateşteyim”, “güle güle”, “meyhaneci” olmak üzere hemen her parçası hit haline geldi. albümün ulaştığı yüksek satış rakamları çelik’in solo kariyeri tercih etmesindeki haklılığı ortaya koydu.
  üretmeyi çok seven sanatçı kendine prensip edindiği çalışma disiplinin de verdiği şevkle kısa bir aranın ardından 1995’te ikinci albümü “benimle kal” ile başarısını sürdürdü. bu albümde “daha duygusal bir çelik” ile karşılaştı müzikseverler. bir önceki albümünde olduğu gibi “benimle kal”daki tüm şarkıların da söz ve müziğini yazarak, düzenlemeler yaparak müziğin tüm aşamalarında yetenekli olduğunu gösterdi. nitekim artık bir “klasik” haline gelen ve sanatçıyla bütünleşen “hercai” adlı şarkısı 1995 kral tv video müzik ödülleri’nde ‘en İyi beste’ ödülüne layık görüldü. “sevemem” adlı parçasıyla makedonya’da aldığı ödülü başka birçok ödül izledi. bu albümde yer verdiği “atam” adlı şarkısıyla başlayarak yüce önder mustafa kemal atatürk’e ithaf ettiği şarkılar bir gelenek halini aldı çelik albümlerinde.
  1996 yılında piyasaya sürülen “yaman sevda” albümünde, alışılagelen çelik sound’undan farklı olarak rock etkileri göze çarptı. supervizör’lüğünü yine ahmet özden’in yaptığı albümde şebnem ferah, gür akad gibi kalburüstü sanatçıların eşlik ettiği birbirinden güzel on parça yer aldı. “yaman sevda”, “bu şehirde” başta olmak üzere üçüncü albümüyle hayranlarının gönüllerindeki yeri sağlamlaştırdı.
  özverili bir çalışmanın ardından ertesi yıl “sevdan gözümün bebeği” albümünü yayınladı. akdeniz ezgilerinin tüttüğü “ayrılık deme bana”, sancılı bir hasretin dile getirildiği “sevdan gözümün bebeği” gibi parçalarla aşk, özlem, ayrılık ve ‘insana dair güzel olan herşey’ ses ve notalara büründü.
  dört yılda çıkardığı dört albümden seçtiği hit parçaları “sevgilerimle” adını verdiği bir ‘best of’ albümle 1998 yılında müzikseverlere sundu. bu çalışma üzerine duygularını şöyle dile getiriyor sanatçı: “bugüne kadar herbiri başka bir yaşam olan ve size de dinlediğinizde bambaşka şeyler yaşatacak olduğunu düşündüğüm şarkılarımın en güzellerini sizin için bu albümde topladım.”
  1998 yılı çelik için tam bir “yenilenme yılı” oldu. hem görüntüsü hem de “o’nu düşünürken” adlı yeni çalışmasındaki müzikal yaklaşımıyla daha olgun bir çizgi çizdi sanatçı. “veda etmem” adlı slow parçayla listelere giren albüm, sanatçının en olgun çalışması olarak değerlendirildi. “benimle evlenir misin” adlı parçasının muhteşem görüntülerle bezenmiş klibiyle profesyonel bir çalışma ortaya koyan çelik, “o’nu düşünürken” adlı parçasına yaptığı ‘caz versiyonu’yla da müzik vizyonunun çeşitliliğini gözler önüne serdi.
  yorumculuğu yanında bir çok parçanın söz ve müzik yazarlığını da yapan sanatçı, İzel tarafından seslendirilen ve büyük başarılara imza atan “kızımız olacaktı” dışında, parçalarını başkalarına satmamayı ilke edindiğini söylüyor.
  okumak, sinema, tiyatro, konserler, çin yemekleri ve mangal partileri ise en gözde hobileri arasında yer alıyor. skandallardan çok başarılarıyla konuşulmak istediğini belirten çelik, atatürk İlkeleri ve cumhuriyet’e olan bağlılığını her fırsatta dile getirmektedir. askeri okullarda ve türk silahlı kuvvetleri adına sayısız konser vererek modern türk gençliği’nin mütevazi bir temsilcisi olarak büyük takdir toplamaktadır.

  5) son zamanlar ortalıkta gözükmeyen popçu...

  6) eski şarkilarini cok beyendigim keyifle dinledigim lakin 4 senedir muzik zevkimin cok farkli noktalara kaymasi sonrasi pek dinlemez oldugum sanatci . taktir edilmesi gerektigini dusundugum parcalari
  afedersin
  hercai
  dilberim
  bu şehirde

  7) demir cevherine belirli oranlarda karbon,fosfor,manganez ve başka metallerin karıştırılmasıyla elde edilen alaşım. bu oranlarla oynanarak istenilen çok farklı özelliklerde çelikler elde edilebilir. çok soğuk iklimler için daha yumuşak çeliklr tercih edilirken, ortalama ısı arttıkçe daha sert ürünler tercih edilir. ülkemizde çelik tüketimi çok bilinçsizdir, pek çok farklı sınıftan çelik plaka,profil ve borular gelişigüzel istiflenmekte ve dağıtılmaktadır. yine de çelikle uğraşan büyük kuruluşlarımızla gurur duyabiliriz. çeliğe hakim olmak dünyada büyük bir güçtür. en kullanışlı inşaat malzemesidir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük