Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. menemen - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  menemen

  1) domates, biber, soğan ve yumurtadan oluşan çocukken çok sevdiğim deli olduğum lakin şimdi nedense eskisi gibi sevmediğim yemek.kolay yapılır bide

  2) bir avuç isyancı mürtecinin "islam ordusu geliyor" söylemine kanıp teslim olan, öğretmen asteğmen kubilay'ın şehit verildiği şehir.

  3) sikca yapilan ve tuketilen basit bir yemek turevi. yumurta, domates, biber, sogan gibi basit bilesenlerden olusmaktadir.

  4) temcit pilavı

  5) en sevdiğim yemektir çünkü yapması çok kolaydır.

  6) kitlelerin menemen mi yoksa melemen mi oldugu konusunda bir vakitler birbirine girdigi ancak cozume hala varamadigi son derece lezzetli bir tur basit yemektir.

  kullanilacak malzemeler:
  5 adet yumurta
  3 adet sivri biber
  2 adet domates
  yarim çay bardagi sivi yag

  tarifi

  önce yarim çay bardagi sivi yag tencereye dökülür kisik ateste 5 dakika kadar kaldiktan sonra, sivri biberler ince ince dogranarak yagin üstüne dökülür, daha sonra domateslerde biber gibi dograndiktan sonra biberlerin üstüne dökülür.

  5 yumurta ise üstüne kirilir.

  sicak servis yapilir.

  7) erkek erkeğe yenen yemektir.

  8) izmir il sinirlari icerisindeki ilce.

  9) tersten ne menem şeklinde okunan kelime. ne menem menemen gibi cümleler de tersten okuyunca kendisini verir.
  carlos menem

  10) izmir basmane'de fuar girisinin karsisindaki sokaktaki lokantada (altayli'nin yeri) cok iyi yapilmaktadir. sucuklu, peynirli, biberli... v.b. turleri vardir.

  11) halk arasında bekar yemeği olarak da bilinen,yaplılışı kolay,lezzetli yemek.

  12) elle yenmezse bi tat alınamayan leziz yımırta yemeği

  13) menemen,en meşhur bekar yemeklerinden biridir,hatta bekarların sıkça yaptığı yemekler sıralamasında ilk üçtedir.sıralama aşağıdaki gibidir:
  1-sahanda yumurta
  2-makarna
  3-menemen

  14) kurtalr vadisi adlı dizide polat,abdulhay adlı elemana aynen şunu söyler."abdulhay bu melemenin kokusuna dünyaları değişmem." yada bu mealde bir şey.işte o domatesin harika türevi biz bekar erkekler için bunu ifade ediyor.

  15) bir cesit yemek yumurtanin ortalikta gezdii yemekleri pek sewmediimden tercihim diildir...ayrıca izmir-foca arasinda bir ilcedir menemen...

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük