Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. pythagoras - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  pythagoras

  1) sisam adasinda dogan yunan filozofu..kurdugu okullarda dinleyeciler ve matematikciler olarak iki kisma ayirdigi ogrencileri vardi..okula dinleyicilikle baslaniyor,ilerleyenler matematikci sinifina giriyorlardi..

  2) gercek arkadaslik nedir diye soruldugunda.. "arkadaslar sayilar gibi" demis ve anlatmis.. milyarlarca sayi arasinda oyle iki sayi var ki, birinin ortak bolenlerinin toplami digeri ediyor.ornek vermis;220 ve 284 gibi. 284''un ortak bolenleri;1,2,4,71 ve 142.bunlarin toplami 220. 220''nin ortak bolenleri;1,2,4,5,10,11,20,22,44,55 ve 110.bunlarin da toplami 284. birinin ortak bolenlerini topladiginda elde ettigin sonuc digeri oluyor. yani arkadasimizin ayirt edici yanlarinin toplami bizi veriyor. bugune kadar (25 yüzyil boyunca!!!) arkadas sayilar''dan yalnizca 100 tane bulabilmisler..

  3) felsefenin babalarindandir. dinsel ve felsefi ogretisiyle kendinden sonra gelenleri derinden etkilemistir. elbette sayilarla kafayi epey bozmus ve bir tarikat kurarak evrende herseyin sayilardan ibaret oldugunu falan soylemistir.

  "bir dik açılı üçgende dik kenarlarla hipotenüs arasındaki bağıntıya ilişkin önerme ; bir dik üçgenin dik kenar karelerinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir" bulusu buna aittir.

  pythagoras, genç yaşta güney ıtalya’ya gider ve kroton kentine yerleşir. burada gizli bir din okulu kurarak din, töre ve siyaset dersleri verir. aslında bir din topluluğu olan pythagorascilar, bilim, sanat, matematik ve musiki ile de yakından ilgilenirler. pythagoras’ın kendisinden kalmış herhangi bir belge yoktur.

  pythagorasçılara göre her şey sayılardan meydana gelir, tekrar sayılara döner. her cisim bir sayının karşılığıdır. hiçbir cisim karşılığı olmadığı sayının dışında kavranılamaz. evren, bir karşıtlar uyumudur.

  on temel karşıtlık vardır:

  tek-çift
  bir-çok
  sağ-sol
  erkek-dişi
  duran-kımıldayan
  doğru-eğri
  aydınlık-karanlık
  iyi-kötü
  kare-diktörtgen.

  karşıtlar arasında uyumu sağlayan sayılardır. doğadaki bütün karşıtlığın kökü, bir ile çok arasındaki karşıtlıktır. sayıların temel birimi olan bir, hem tek hem çift sayı ise, her iki ilke onda bir araya gelip birleşmiş ise, evrendeki karşıtlarda bunun gibi uyuma varırlar.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük