Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. sizofreni - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  sizofreni

  1) insanlar allahla konuşur, buna dua etmek denir ve normaldir. ancak allah sizinle konuşuyorsa, ya peygambersinizdir ya şizofren.

  2) kişinin gerçeklikle alakasını koparan akıl hastalıklarının genel adıdır.diğer akıl bozukluklarına oranla şizofreni hakkında çok daha fazla kuram olduğu için, bu konudaki tedavi yöntemleri de çok çeşitlidir. genel olarak, akut veya ciddi şizofreni krizlerine tutulan kişiler hastanede tedavi görürler. akut durumlarda hastanelerde uygulanan elktroşok yöntemine başvurulabilir. heyecan ve tedirginliği azaltmak için phenothiazineli antipsikotik ilaçlar uygulanibilir.frontallobotomy (beynin frontal toblarının cerrahi yoluyla alınması) sonuçları belirgin olmadığı ve geri dönüşü de olmadığı için artık çok taraftar bulamamaktadır. antipsikotik ilaçların kullanımı genelde bir iyileşmeye olanak verdigi ve hastaların hastaneden çıkmalarını kolaylaştırdığı için oldukça yaygındır. ancak, kişi ilaçlarını almayı ihmal ederse, belirtiler tekrar ortaya çıkacaktır. destekteyici psikoterapi yöntemi (supporti ve psychotherapy) ve hasta daha normal bir yaşama dönebilir.ancak birden cok şizofreni turu mevcuttur ve kullanılan yontem bazen degısmektedır:paranoid,katatonik,şizotipal,hebefrenik,rezidüel ve ayrışmamış şizofreni olarak 6 ayrı kategoride toplanmıştır.

  3) tip literaturunde beyin hastaligidir

  4) gercekle olan baglantinin giderek azalmasi ve duygu, dusunce, davranis bozukluklariyla kendini gosteren ruhsal hastalik.

  5) konya devlet hastanesi psikiyatri kliniğinde yatan bir şizofren ile tanışmıştım, anne babasınında şizofren olduğunu sonradan öğreneceğim bu şahısla keyifli sohbetler yaptım. arkadaşlarımızla yanına girdiğimizde ilk sözü" burada geleceğin freudlarını görüyorum" olmuştu. iktisat fakültesini bitirmiş.

  6) sık sık mpd kisilik bolunmesi ile karistirilan hastalik.

  7) 20'li yaslarin basinda ya da ergenlikte baslayan, kalitimin da onemli bir rolu olan hastalik. eger anne-babadan birinde varsa sizofreni, cocuklarda risk %10'a cikar, eger ikisinde de varsa %45'e cikar risk..

  8) şizofreniyi,tek kelimeyle çekenler ve çektirilenler bilir nasıl bişe olduğunu,16-25 yaşları arasında başlayan mental bir disorder dir.şizofrenler sık sık halisunasyon ve sanrılar görürler,kaynağı bilinmeyen fakat büyük ihtimalle hasta beyinlerinin ürünü olan sesler duyarlar,içlerine kapanık yaşarlar,dış dünyadan kopuk,asosyal bir hayat sürdürür çoğu hastalar,insanları en güzel yıllarında ihtiyarlatan en ağır psikolojik rahatsızlıktır diyebiliriz,üzerine çok sayıda kitap yazılmıştır,türkiyede 500.000in üzeirnde şizofren olduğu sanılmaktadır,ailenizde şizofrenik rahatsızlığı olan yada olmuş olan yakınlarınız varsa araştırın çünkü şizofreni kalıtsal bir hastalık olarak kabul ediliyor ama durun hemen gaza gelmeyin,tırsmayın,hastalar tam olarak iyileşemeseler de ilaç tedavisiyle ve psikoterapiyle diğer insanlar gibi normal bir yaşam sürdürebiliyorlar ama tabi istisnalar kaideyi bozmaz.

  9) akıl oyunları
  kimlik

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük