Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. zeytin - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  zeytin

  1) onemli bir yag kaynagi olmakla birlikte a vitamini,demir ve kalsiyum barindiran zeytin agaci meyvesi..

  2) kedilerin en tekiri, en kedisi.

  3) meyve olmasina ragmen, oyle dalindan koparilinca -aci mi aci olmasindan dolayi-yenmeyen, kahvaltilarin, salatalarin, makarnalarin, corbalarin, egenin, akdenizin, karadenizin, yazin, kisin, baharin, vazgecilmezi.

  cocukluktan yenmeye baslanilmadiysa, klasik kondisyondan olsa gerek, buyuyunce tadina bakanlarin asla sevemeyecekleri bir meyvedir de ayni zamanda. taa ki su kombinasyonlara rastlayana dek:

  - 1 kg zeytin
  - 1 cay bardagi zeytinyagi
  - 1 cay bardagi limon suyu
  - 2 yemek kasigi sirke
  - yarim cay bardagi sambal, veya 3 corba kasigi pul biber

  ve artik o sahislar icin de vazgecilmez bir meyvedir zeytin.
  afiyet olsun

  4) limonla birlikte bir karikatür kahramanı.

  5) zeytinyagi

  6) olimpiyatlarla birlilkte gündeme gelmişken,mitolojik öyküsünü yazmak gerekirse;
  eski yunan‘da tanrıların başı zeus, insanlığa en değerli armağanı veren tanrı ya da tanrıçanın yeni kurulan şehrin hükümdarı olacağını ilan eder. bunun üzerine deniz tanrısı poseidon barış ile bilgelik tanrıçası athena mücadeleye girişirler. poseidon, üç dişli çatalını bir kayaya saplar ve insanları uzak yerlere götürecek,savaşlar kazanacak olan “atı” yaratır. athena ise mızrağını yere saplayarak bir “zeytin ağacına” dönüştürür. şehir halkı bu zeytin ağacının büyük bir zenginlik ve bereketin kaynağı olduğuna karar verir ve athena’ nın onuruna şehre “atina” adı verilir. bugün bile efsanenin olduğu kabul edilen yerde bir zeytin ağacı durur. bütün zeytin ağaçlarının athena’ nın yarattığı bu zeytin ağacından çoğaldığı söylenir.


  7) salih memecan.in sizinkiler karikaturunden bir karakter...
  ayrica tanrilarin icicegidir zeytin...

  8) şimdiye kadar yediğim en lezzetli zeytini erdek'te yedim. adresi vereyim. erdek garajından sola bir yol kıvrılıyor. (hatta köşede jandarma var.) dümdüz ilerleyin sağ kolunuzun üzerinde bir arçelik bayii göreceksiniz. 20 metre daha devam edin aynı hizada karşınıza çıkan ilk zeytinci. hah tam orası. özellikle yeşil zeytinleri harikulade.... bir gün yolunuz düşebilir.

  9) muhtelif renklerde olan, en cok siyahi bilinen, en cok bizde (turkler) kahvaltilik olarak tuketilen nebat.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük