Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. hagakure - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  hagakure

  1) saklı yapraklar

  joşo yamamoto

  2) yaklaşık olarak 1716'larda yazılmış öğreti kitabı. samuray ın el kitabı

  3) "mevki olarak yükselmesi beklenen bir kişinin onayını verecek konsey, karar alma aşamasında, bunun gereksiz olacağını, çünkü o kişinin mesela daha önceden içkili bir kavgaya karışmış olduğunu ortaya çıkarır. fakat zamanında hata yapmış olan herkesi eleyeceksek, yararlı olacakları elde edemeyiz. yanlışının farkına varıp bunu tekrarlamamış kişi, daha ölçülü davranıp, pişmanlığı yüzünden daha dikkatli olacaktır. ve aday yükseltilmiştir."

  amaç kaybetmek değil kazandırmaksa...

  4) "samuray in çocuğunu yetiştirme yöntemi vardır. cesaret küçüklükten itibaren özendirilmeli, korkutma olayından kaçınılmalı ve çocuğun üzerine aşırı gidilmemelidir. ufakken her şeyden korkan, hayatı boyunca bu yarayı taşır. şimşekten bile ürkmek, karanlık yerlere gitmenin önlenmesi ya da ağlamamaları için korkunç şeyler anlatmak hatalıdır. daha kötüsü şiddetli bir şekilde azarlamak ileride çekingen insanlar yaratacaktır. düzgün konuşma ve güzel davranış özendirilmeli fakat çocuğa para hırsı kazandırılmamalıdır.." okuyalım, çğrenelim, uygulayalım

  umacı

  5) "tartışıldığında konu ne olursa olsun sınır aşılmamalıdır. söylenmesini istediğiniz şeyde iyi olsanız bile, eğer sınırı aşarsanız, konuşmanın heyecanı sönecektir... "

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük