Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. athena - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  athena

  1) türkiyen'in ilk ska-punk rock grubu desek de özellikle mfö gibi eski türk rokçıların ska veya punk rock çalışmaları da olmuştur.

  athena'yı daha çok ''holigan'' albümüyle tanıdınız ama bir zamanlar pentegram'ın türk metal muziği gruplarına kapıyı açmasıyla ortaya bir sürü özenti grup çıktı bunların arasında '''one last breath''' albüm adıyla athena'da vardır. ska değil speed metal tarzındaki albümleriyle daha çok muzikleriyle değil tipleriyle ilgi topladılar. o zamanlar gelecek vaad ettiklerini söyleyemesem de türkiye'de yeni gelişen metal muziği için referans bir albümdü ve zaten şaşırtıcı bir çıkışla yine referans grup olmaya devam ettiler.

  mohikan stili olan punkçı saçlarıyla gökhan (vokal) ve uzun saçlarıyla (gökhan'a hiç benzemeyen) ikizi hakan (gitar) ve yine punkçı görünümleriyle ozan (bass) ve turgay (batari) kafadarlarından oluşan grup 1998 yılındaki 'holigan' başarılı albümünlerinden (uzun süre ardan) sonra 2001'de yine başarılı ''şimdi tam zaman''' adlı albümlerini çıkardılar.

  2) mitolojide zeus’un kendi kafasının içinden doğurduğu zeka tanrıçası athena, zeka ve bunun getirmiş olduğu beceriye sahip olanların koruyucusu imiş. athena üstün zekası ile oluşturduğu el sanatlarında o denli ileri gitmiş ki, tanrıça hera’nın gelinliğini tek başına yapmış. dantel, nakış,örgü vb gibi kadın el sanatlarının piriymiş.

  3) eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil edecek grup.

  4) ayrica eski yunan'da savaş ve kentlerin koruyucu tanrıçasıdır. sembolü zeytin dalı, kalkan ve baykuştur. eski roma'da karşılığı minerva'dır.

  5) for real isimli parcalariyla bizleri eurovision da temsil edecek olan grubun adi.

  6) 2004 "eurovision" şarkı yarışmasında türkiye'ye dördüncülük kazandıran grup.

  7) 49. eurovision yarışmasında for real isimli parçayla 4. olan ayrıca güzel bir gösteri sunan tarzlarıyla ve bakış açılarıyla beğeni kazanmış solisti gökhan olup 4 kişiden olşan grup.

  8) ska müzik yapan türk,müzik grubu.

  9) us

  10) turkiye'nin en guzel gruplarindan, hem guzel soz yaziyorlar hem de inanilmaz eglendiriyorlar...
  eurovision'u da haketmislerdi kanimca...

  11) 1988 yılında başlayan bu projenin öncüleri ikiz kardeş olan gökhan özoğuz (vokal) ve hakan özoğuz (gitar)’dur.bir yıl sonra davuluyla gruba katılan İlkan ve bas gitarda erdem’le şekillenen athena, türkiye’de ska türünün ilk örneğidir.
  1990 yılında gruptan ayrılma kararı alan erdem’in yerini olgun, çok kısa bir sürte sonra da asrın almıştır.o zamanlarda yeni yeni yapılanmaya başlayan athena’da davul çalan İlkan’da yerini turgay gülaydın’a bırakmıştır.
  gökhan, hakan, turgay ve asrın ilk albümleri olan one last breath’i 1993 yılında tamamladılar.hemen ardından asrın’ın ayrılmasıyla 3 kişi kalan grup, en zor dönemlerini yaşamaya başlamış ve bir süre yoluna 3 kişi devam etmiştir.
  1995 yılında gruba katılan ozan karaçuha ile birlikte, athena birçok kişi tarafından bilinen asıl üyeleriyle hedefine doğru ilerlemeye başlamış, uzun bir süre rafta bekleyen tamamlanmış albümleriyle hayranlarının karşısına çıkmıştır.
  büyük bir hayran kitlesi edinen athena, harbiye’deki captain hook dönemiyle hayran kitlesini arttırmayı başardı ve profesyonel anlamda ilk adımı 1998 nisan´ında attı.
  nr1 müzik tarafından piyasaya sürülen, kendi adını taşıyan albümüyle alışılmış ve denenmiş tarzların dışındaki müzik türlerinin de geniş kitlelere ulaşabileceğini kanıtlamış oldu.
  nisan 1998´de radyo ve televizyonlara gönderilen 'skalonga', neredeyse tüm radyo, televizyon ve gençlik dergilerinin listelerinde 1 numaraya yükseldi. şarkının video klibinde, ilk defa athena grubunun tanıttığı ska dansı gençler arasında çok moda olurken, bir çok üniversite ve lisenin bahar şenlikleri ve veda partilerinde konserler verdiler.
  temmuz ayında televizyonlarda gösterilmeye başlanan yöönetmenliğini ömer karacan’ın yaptığı ‘senden benden bizden’ video klibi 60’lı yıllardan 90’lı yıllara kadar popülaritesini korumuş olan orjinal versiyonun nostaljisini yaşatırken, athena´nın hayran kitlesini genişletti. aynı ay tuborg music club sponsorluğunda gerçekleştirilen 'nah! çok beklersin' turnesi athena´yı çanakkale´den ankara´ya, İstanbul´dan mersin´e kadar 21 konserde 100.000´e yakın hayranıyla buluşturdu.
  eylül ayında İstanbul açık hava tiyatrosu, ankara anıt park ve İzmir fuar açıkhava tiyatrosu´nda konserler verdiler. 19 eylül 1998´de, efsane grup the rolling stones´un İstanbul konserinde ön grup olarak sahneye çıkan grup, konser sonrasında, albümlerinin 100.000 satış rakamına ulaşması nedeniyle altın plakla ödüllendirildi.
  futbol taraftarlarının tezahüratı haline gelen 'holigan’ 'ın ardından athena dördüncü video klibini 'tarlaya ektim soğan' adlı şarkıya çekti.
  grup asıl başarısını 2000’li yıllarda sağladı ve tam zamanı şimdi adını verdikleri albümden birçok hit çıkarmayı başardı. “palavra”, “macera”, “aşk, meşk yok” teker teker dilden dile dolaşmaya başladı.
  32. avrupa erkekler basketbol şampiyonası ve eurobasket 2001'de tüm türkiye “on İki dev adam” ile adeta tek yürek oldu. athena bu proje için hazırladığı aynı isimli parça ile zirvedeki tek isim olmuş ve kurulduğundan bu yana kariyerinin en başarılı dönemine imzasını atmıştır.
  2002 yılında grubun öncüleri olarak gösterilen gökhan ve hakan yaptıkları basın toplantısıyla, bas gitarist ozan ve davulcu turgay’ın gruptan ayrıldığını açıkladı ve gruba aldıkları yeni isimlerle 3. albümlerinin çalışmalarına başladı.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük