Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. san francisko - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  san francisko

  1) johann august suter, basel de avrupalı yargıçlardan kurtulmak için çıktığı yolculuğun ilk ayağında, gemiyle new york a gelir. burada ki yıl kaldıktan sonra mistory e geçer, burada çiftçilik yapmıştır. oradan buraya yaptığı yolculuklarının asıl kaynağı peşinde koştuğu “batı” sözcüğü olmuştur. 1837 de california ya gelir. bunu alaska kıyılarında yaptığı yolculuklar izler. ve nihayetinde san francisko adlı minik kasabamsıya gelir.oldukça ıssız bir yerdir burası. vali ile yaptığı görüşme sonucunda san francisko da on yıl boyunca toprak işletme imtiyazını alır. burada “yeni helvetia” yı kuracağını söyler. valinin neden bu adı seçtiniz” sorusuna ise, İsviçreli ve cumhuriyetçiyim diye yanıtlar. topraklar ekilir, çiftlikler kuruluk ambarlar genişletilir. nehirlerde kanallar açılır, ancak…

  her şey rüya gibi giderken 1848 de topraklarında altın olduğu keşfedilir. neredeyse tüm toprakların sahibinin tek olduğu düşünüldüğünde bunca madenin tek kişinin tekelinde olmasını haksızlık olarak görecek bir yığın vardır. suter bu nedenle sessiz kalması, bu keşiften başkalarını haberdar etmemesi konusunda uyarılır. ancak haber çoktan yayılmış ve topraklar hızla işgal edilmiş, zapdedilmiştir. öyle hızla yağmalanır ki topraklar, 5 yıl süren davanın sonucu suter lehine olsa da, elinde mahkeme tarafından verilmiş resmi belge olsa da, o kadar yığına söz geçirememiştir. önce çiftlikleri sonra her şeyi talan edilmiştir. hatta mahkeme salonları bile. bu arbedede küçük oğlu öldürülmüş, büyük oğul bir köşeye sıkıştırılıp silahı kendisine doğru ateşlemekten başka seçenek bırakılmamıştır. son oğul ise kaçtığı geminin batması sonucu boğularak ölmüştür..

  ailesinden geride kimse kalmayan suter, kongre merdivenlerinde son nefesini verirken, cebinde tüm san francisko nun kendisine ait olduğunu belgeleyen bir karar vardır. ancak, bu haktan yararlanmak isteyen tek kişi bile çıkmamıştır ve san fransisko, küçük bir amerika misali, resmi mülkiyeti başkasında olduğu halde, istilasıyla yükselmiş bir kent olmaya devam etmektedir. derler ki “bu topraklarda haklının hakkı hala verilmemiştir.”

  stefan zweig

  insanlık tarihinde yıldızın parladığı anlar

  can yayınları 1997


 2. Gündelik Sözlük

Sözlük