Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. olympos - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  olympos

  1) daglarina tirmanilan ancak inilemedigi icin tirmandaslara "ben inemicem,siz beni kesip yiyin" denilen,birasi sebil,evleri tahtadan olan gec kesfettigim guzide tatil beldesi.

  2) antalya falez otel bünyesinde bulunan bardan bozma disko...boktan bi yerdir...

  3) hayatimin en eglenceli zamanlarindan birini gecirdigim guzel mekan, arkadaslarla gidilmesi farz olan ot bolluguyla meshur tatil beldesi.

  4) antik lykianın batısında bir kent. antik çağda aynı isimle anılan 20 dağdan biri, kuş uçumu 20km. kuzeyde bir dağ, tahtalı dağı yada olymposdan almış ismini. 1.yy.'da korsanlar tarafından işgal edilmiş ve uzun yıllar korsanların karargahları halinde kalmış.
  hephaistos ya da vulcan, yani ates tanrısı,kentin baş tanrısı ve çıralı da ki kalıntılarında ona ait bir sunağa ait olduğu düşünülüyor.
  kent bir nehrin iki kıyısına kurulmuş ve nehir yatağı düzenli taşlarla örülerek kanal haline getirilmiştir. rıhtım duvarlarını hala görmek mümkündür. en etkileyici ve önemli kalıntı ise sadece kapı geçidi ayakta kalmış bir tapınaktır. yapım tarihi muhtemelen 2.yy. kentin nekropoli güneydeki tepenin yamacına yayılmış bazıları kayaya oyulmuş, bazırları lahit şeklindeki 200 den fazla mezarıyla dikkat çeker. kalıntılar arasında bir roma devri tiyatrosu bulunmaktadır.
  korsanlığın yeniden başladığı 3. yy da kent yine saldırı ve yağma sonrasında önemini yitirmeye başlamış, ceneviz ve rodos şövalyeleri döneminde etkinleşse de 15.yy sonundan başlayarak terkedilmiş bir kent kimliğine bürünmüştür.son günlerinden kalan ise derenin kuzeyindeki kayalığın üzerinde bulunan ortaçağ kalesidir.

  5) http://www.olympostreehouses.com/

  6) eski yunan mitolojisine gore tanrilarin konakladiği dag.
  zeus
  aphrodite
  eros
  dionysos
  apollon
  cronos
  geia

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük