Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bulut - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bulut

  1) bulutlar hem hava modelini yansıtır ve hem de havanın gidişatını gösterir. bunlara ek olarak yağışın kaynağıdır ve yer yüzeyindeki sıcaklığı etkiler. sadece güneşten gelen radyasyonu engellemez, aynı zamanda yer yüzeyinden yayılan radyasyonu da engelleyerek sıcaklığın düşmemesine neden olur. iklim üzerinde bulutların oynağı rol konusunda daha bir çok yanıtlanamayan soru vardır.

  sıcak hava yükselir, yukarlarda soğur ve içindeki su buharı yoğunlaşarak çok küçük su damlacıkları veya buz kristallerini meydana getirir. bunların milyarlarcası bir araya gelerek bulutları oluşturur. su damlacıkları aynı zamanda havadaki duman ve toz tanecikleri üzerinde de yoğunlaşabilir.

  göyüzünü kaplayan bulut miktarı okta (1/8) cinsinden ölçülür. 0 okta gökyüzü tamamen açık, 4 okta yarısı bulularla örtülü ve 8 okta ise tamamen bulutlarla kaplı demektir.

  2) havada bulut sen bunu unut

  3) battaniye misali atmosfere yayilan,gunes isinlarini tekrar uzaya yansitan ve yeryuzunun serinlemesine yardimci olan,ayrica yeryuzunde biriken isinin uzaya kacmasini bir perde sekliyle engelleyip isi artisina sebep olan hede.

  4) bulutlar adam öldürmesin

  5) cumhuriyet gazetesinde kimin çizdiğini şu an anımsayamadığım,bir bebeğin gözünden yaşanılanları düşünce balonunda veren karikatür bandı ;
  bulut bebek

  6) çok düşük sıcaklıkta, suyun,yüzey gerilmesi,yapışkanlık,düşük enerjiye eğilim gibi özellikleri sonucunda oluşan stratosferin sessiz hakimleri...ölen iyi insanların üzerinde oturup (h)arp çalarak dünyayı izledikleri yumuşacık pamukcuk yastıkcık..fırtına, yağmur,dolu,depresyon,regresyon gibi olayların kaynağı ya da ortağı, doğada suyun çevriminin mihenk taşı..huzurun simgesi,çocuklar ve çocuk kalanlar için benzetmece oyunu tahtası,aşağıdan görüldüğü kadar yukarıdan da güzel görünen,muhteşem bir portrede değişik boyutta ve stilde ve amaçta fırçalarla serpilmiş maviyle kucaklaşan desenler..

  7) sürekli cengel bulmacalarda cikan, eski dilde ebr anlamina gelen kelime.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük