Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. tecavuz yasa tasarisi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  tecavuz yasa tasarisi

  1) "cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar" başlığı altında, "cinsel saldırı" suçunun kapsami ve cazalarinda son yapilan degisiklerle alt komisyonun hazirladigi yasa tasarisidir..

  buna göre, cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişiye, şikayet üzerine 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası getiriliyor. bu suçun vücuda organ veya bir cisim sokulması yoluyla işlenmesi durumunda 7 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası verilecek.

  bu suç eşe karşı işlenmişse soruşturma ve kovuşturma, eşin şikayetine bağlı olacak. söz konusu suçun, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak bir kişiye karşı, kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfusu kullanmak suretiyle işlenmesi durumunda, cezalar yarı oranında artırılacak.

  yine bu suçun üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımlığı bulunan kişilere karşı işlenmesi, silahla veya birden fazla kişi tarafından işlenmesi durumlarında da cezalar aynı oranda artırılacak. suçun işlenmesi sırasında mağdurun direncinin kırılmasını sağlayacak ölçünün ötesinde cebir ve şiddet kullanılması durumunda, kişi ayrıca kasten yaralama suçundan da cezalandırılacak.

  suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası verilecek. bu suç mağdurun ölümüne neden olursa, suçu işleyen kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılacak. 2. Gündelik Sözlük

Sözlük