Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. bulent ecevit - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  bulent ecevit

  1) yanlış ittifaklar ve devraldığı enkazlar dolayısıyla zaman zaman başarıslıklara uğramış büyük devlet adamı, kıbrıs barış harekatı kahramanı, dürüstlük ve çalışkanlık abidesi dsp genel başkanı.

  2) pülümür'ün bir dag köyünde gördüm onu; yasini sordum, bir giz gibi güldü; kimi seksen dedi köylülerden, kimi yüz; yüzüne baktim... bir giz gibi güldü. dizelerinin yazari.

  3) başbakenken ölseydi sanırım karısı rahşan cesedini kokana kadar saklardı. ayrıca altında çocuk bezi ile başbakanlık yapan tek lider kendisi artık sabunluk oldugu halde bu işleri kovalaması çok üzücü.

  4) 1925'te ıstanbul'da doğdu.

  babası merhum prof. dr. fahri ecevit ankara üniversitesi'nde adli tıp profesörü, 1943-50 arasında kastamonu milletvekili idi.

  eşi rahşan (aral) ile 1946'da evlendi. ıkisi de 1944 yılında ıstanbul amerikan koleji'ni bitirmişlerdi.

  1944'te çalışma yaşamına girdikten sonra, işten ayırabildiği zamanlarda ankara üniversitesi'nde ıngiliz dil ve edebiyatı, londra üniversitesi'nde sanskrit, bengalce, sanat tarihi bölümlerine devam etti. 1957'de de abd' de harvard üniversitesi'nde sekiz ay incelemelerde bulundu.

  1944'te ankara'da basın-yayın genel müdürlüğü'ne ıngilizce çevirmeni olarak girdi. 1946-50 arasında londra'da türk basın ateşeliği'nde çalıştı.

  1950-60 arasında "ulus" gazetesinde, ve "ulus"un kapatıldığı yıllarda "yeni ulus" ve "halkçı" gazetelerinde, yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. 1954 sonu ile 1955 başlarında abd"de, kuzey carolina'da yayınlanan "winston-salem" gazetesinde konuk gazeteci olarak görev yaptı. 1965'de "milliyet" gazetesinde günlük yazılar yazdı. 1950'lerde "forum" dergisinin yazı işleri kadrosunda yer aldı. 1972'de aylık "özgür ınsan", 1981'de haftalık "arayış", 1988'de aylık "güvercin" dergilerini çıkarttı.

  1957-1980 arasında, önce ankara, sonra zonguldak'tan cumhuriyet halk partisi'nin milletvekili oldu. 1960-61'de kurucu meclis üyeliği yaptı.

  1959'da chp parti meclisine seçildi. 1966'da, chp'de başlayan demokratik sol hareketle birlikte, genel sekreterliğe seçildi. 1971'de partisinin askeri yönetimce oluşturulan hükümete katkıda bulunmasına karşı çıkarak bu görevinden ayrıldı. 1972 mayısında chp genel başkanlığına seçildi. 1980'de, askeri yönetimin siyasal çalışmalarını ve düşünce açıklamasını yasaklaması üzerine, genel başkanlıktan ayrıldı ve siyasal yaşama katkılarını "arayış" dergisiyle sürdürmeye çalıştı.

  1961-65 arasında, ısmet ınönü hükümetlerinde çalışma bakanlığı yaptı. bu dönemde toplu sözleşme ve grev hakları yasalaştı; sendika özgürlüğü sağlandı; genel olarak çalışma hakları ve sosyal güvenlik genişletildi.

  1974'de, cumhuriyet halk partisi ile milli selamet partisi'nin kurdukları karma hükümetin başkanlığını yaptı. on ay süren bu ilk başbakanlığı döneminde, kıbrıs barış harekatı gerçekleşti; haşhaş ekimi yasağı, yasa dışı kullanımı önleyici önlemler alınarak, kaldırıldı; türkiye'nin ege'deki hakları gündeme getirildi; açık yüksek öğretim başlatıldı.

  1977'de bir azınlık hükümeti kurdu fakat güvenoyu alamadı.

  1978'de, partisinin tbmm'de çoğunluğu bulunmamakla beraber, bazı bağımsız üyelerin ve küçük partilerin katkısıyla bir hükümet kurdu. bu başbakanlık dönemi 21 ay sürdü.

  12 eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra, askeri yönetime karşı çıkışları nedeniyle üç kez hapse mahkum oldu.

  siyasal haklarından yoksun bırakıldığı yıllar boyunca da siyasal çalışmalarını sürdürdüğü için hakkında yaklaşık 130 dava açıldı.

  siyasal haklarından yoksun bırakıldığı dönemde, eşi rahşan ecevit, demokratik sol partinin kuruluşuna katkıda bulundu ve 1985'de bu partinin ilk genel başkanı oldu. 1987'deki halkoylamasıyla, siyasal haklarına yeniden kavuşunca, dsp genel başkanlığına bülent ecevıt seçildi. kısa bir süre sonra yapılan genel seçimlerde partisi iyi sonuç alamayınca bu görevden ayrıldı. fakat 1989 başlarında, yerel yönetim seçimlerinin yaklaştığı bir sırada genel başkanlık boşalınca toplanan olağanüstü kurultay'da yeniden genel başkan seçildi. 1991 seçimlerinde de zonguldak'tan milletvekili seçildi.

  demokratik sol hareketle ve uluslararası sorunlarla ilgili muhtelif kitapları vardır.

  yazarlığa sanat yazılarıyla başlamıştı. 1950'li yıllarda, çağdaş sanat akımlarına tanıtmak üzere kurulan "helikon" derneğinin kurucuları arasında yer aldı ve bir süre sanat eleştirmenleri derneği'nin genel sekreterliğini yaptı.

  1976'da şiir kitabı yayınlandı. daha sonra, şiirlerinin çevirileri, kitap olarak, federal almanya'da, sovyetler birliği'nde, romanya'da, yugoslavya'da, danimarka'da ve ısveç'te yayınlandı.

  t.s. eliot'un "kokteyl parti" adlı şiir dramını türkçeye çevirdi. ıngiliz, amerikan ve hind ozanlarından türkçeye çeviriler yaptı. lise öğrencisiyken rabindranath tagor'dan çevirdiği iki kitap yayınlandı.

  1985 yılında hamburg üniversitesi'nde bir sömestr ders verdi. yasaklı olduğu dönemde ve daha sonra başka avrupa üniversitelerince ve 1988 ve 1992 yılında muhtelif amerikan üniversitelerinde konferanslar verdi...

  5) bir konuşmasında dramatik bir ses tonuyla:"biz bölgemizde barış istemiyoruz,savaş istiyoruz."diyerek sürç-ü lisan eden adam.

  6) bir dönem makam aracı olarak eski model bir tofaş kartal marka otomobili tercih eden kişi.gülelim mi ağlayalım mı

  7) ayakta durmaya mecali yokken , ben başbakan olacam banane banane diye tutturan devrik lider...ancak kendi partilileri bırak olum hadi ne basbakanlıgı git evine uyu dediginde vazgecmistir... yoksa bu adam mezardan cıkıp hukumet koltuguna otururdu....

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük