Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. jupiter - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  jupiter

  1) hey jupiter

  2) güneş sisteminin devi olan jupiter'in hacmi güneş sistemindeki diğer gezegenlerin hacimleri toplamından büyüktür.bir yılı bizimkininin yaklaşık 12 katıdır.kendi etrafında döndüğü eksen,yörünge düzlemine dik olduğu için mevsim farklılıkları görülmez.yörünge hızı dünyanınkinin yarısından azdır.yüzeyinin yapısı gazlıdır,biz sadece üst katmanlardaki bulutları gözlemleyebiliyoruz.galilei uyduları olarak adlandırılan 4 büyük uydusu var;
  io
  europa
  ganymede
  callisto
  ayrıca bilinen 12 uydusu daha vardır.(metis,adrastea,amalthea,thebe,leda,himalia,lysithea,elara,ananke,carme,pasiphae ve sinope)bu uyduların hepsinin çapı yaklaşık olarak 320 km'den küçüktür ve normal teleskoplarla görülmeleri olanaksızdır.

  3) jupiter fuzeleri

  4) güneş'e uzaklık: 773 milyon km

  yörüngede dolanma süresi: 4.332 gün

  dönme süresi: 9,9 saat

  ortalama bulut sıcaklığı: -121 c

  yarıçap: 71.492 km

  kütle: 317 dünya kütlesi

  uydu sayısı: 28

  atmosfer bileşimi: %90 hidrojen, %10 helyum ve çok az miktarda öteki gazlar

  güneş sistemindeki en büyük gezegen olan jüpiter güneş'e yakınlık bakımından beşincidir. jüpiter'de her şey büyüktür. 28 uydudan oluşan ailesiyle minik bir güneş sistemine benzer. 142.984 km'lik çapı dünya'nın çapının 11 katıdır. jüpiter çıplak gözle bakıldığında parlak bir yıldıza benzer. çok büyük olduğundan , küçük bir teleskopla bile açık-koyu renkli bulut şeritleri ve büyük kırmızı leke görülelebilir.

  çok küçük olan katı çekirdeği dışında minyatür bir güneş gibi hemen hemen tümüyle gazdan oluştuğu için jüpiter diğer gezgenlerden farklı gözükür. jüpiter'e baktığınızda , kalın , çok katmanlı atmosferin yaklaşık 1000 km yükseklikteki bulutlarının üstünü görürüsünüz. büyük bölümü hidrojen ve helyumdan oluşan bu atmosfer gezegeni gazdan oluşan bir okyanus gibi kaplar.

  gezegenin içinden yükselen ısı da atmosferin alt katmanlarında şiddetli fırtınalar yaratır. en az 16 uydusu olan jüpiter'in büyük olasılıkla , keşfedilmeyi bekleyen başka uyduları da var. bilinen uydulardan en büyük dördü , (ganymede , io , callisto , europa ) onları 1610 yılında keşfeden galileo'nun adıyla galileo uyduları olarak bilinir. çok daha küçük olan diğer uydular , yakalanmış asteroidler , hatta geçmişte parçalanmış bir uydunun kalıntıları olabilirler.

  ılk kez ıngiliz astronom robert hooke tarafından 1664 yılında gözlenmiştir. aşağıdan yukarıya doğru hızla yükselen maddenin yarattığı 8 km yüksekliğinde , 40.000 km uzunluğunda ve 14.000 km genişliğinde bir fırtınadır.saat yönünün tersine dönen bu fırtına jüpiter yüzeyinde hareket ederken saatte 500 km hızla esen rüzgarlarıyla önüne çıkan diğer fırtınaları yutar. çoğunlukla kahverengi ya da kırmızı olan bu büyük fırtınanın zaman zaman pembeye dönüştüğü de görülür.

  5) romalıların zeus’a verdikleri ad.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük