Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. saturn - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  saturn

  1) güneş'e uzaklık: 1.429.400.000 km

  yörüngede dolanma süresi: 29.5 yıl

  dönme süresi: 10,2 saat

  ortalama bulut sıcaklığı: -125 c

  yarıçap: 60.268 km

  uydu sayısı: 30

  kütle: 95,181 dünya kütlesi

  atmosfer bileşimi: %97 hidrojen, %3 helyum ve çok az miktarda diğer gazlar

  2) satürn , güneş'e uzaklık sıralamasında altıncıdır. jüpiter gibi satürn'de neredeyse tümüyle gazdan oluşur. kedi çapının beş katı çapa sahip olan çok güzel görünüşlü halkaları olduğu için satürn'e halkalı gezegen denir.

  satürn , çıplak gözle kolayca görülebilen en uzak gezegendir. parlak , altın renkli bir yıldıza benzer . gezegen diskini ya da halkaları görmek için bir teleskop kullanmak gerekir. satürn'ün halkaları , aletleri oldukça ilkel olan eski astronomların aklını karıştırmıştı. galileo 1610 yılında ilk kez teleskopla satürn'e baktığında , sanki üçlü bir gezegen sistemiymiş gibi , her iki yanında birer uydu gördüğünü sanarak şaşırmıştı. ıki yıl sonra ise uydular görünmez olmuştu.

  satürn güneş çevresinde dolanırken halkalarının açısının ve boyutlarının değiştiğini , aşağıya ya da yukarıya doğru eğildiklerini biliyoruz . gezegene tam halka düzleminden , yandan baktığımızda halkalr görünmüyorlar . aslında yok olmuyorlar , ama çok ince olduklarında onları göremiyoruz.

  voyager uzay sondaları her ana halkanın binlerce küçük halkadan oluştuğunu buldu . halkalara ad olarak harfler verildi. bazıları örneğin f halkası , bükülmüş bir ip gibi dolaşık ve düğümlüdür. bazıları da tam simetrik değildir. halkalardaki parçacıklar , toz boyutlarındaki taneciklerden büyük buz bloklarına kadar değişik büyüklüklerdedir voyager uzay sondaları aynı zamanda satürn'ün parlak b halkasının içinde at arabasının tekerler çubuklarına benzeyen çubuklar keşfetti. çubukların halkalardan kopan tozlardan oluştuğu ve gezegenin manyetik alanı tarafından dönüş yönünde taşındığı düşünülüyor. bu çubukları teleskopla görmeyi başaran astronomlar da var.

  jüpiter gibi satürn'ün de bazıları dünya'dan görülebilen çok sayıda uydusu vardır . güneş'ten çok uzak olmaları nedeniyle bunların çoğu sert buzdan oluşmuşlardır . pek çoğunda dağlar ve vadiler bulunmasının yanında hemen tümümün yüzeyi kraterlerle kaplıdır.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük