Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. uranus - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  uranus

  1) güneş'e uzaklık: 2.870.990.000

  yörüngede dolanma süresi: 84 yıl

  dönme süresi: 17,9 saat

  ortalama bulut sıcaklığı: -193 c

  yarıçap: 25.559 km

  kütle: 14,5 dünya kütlesi

  uydu sayısı: 21

  atmosfer bileşimi: %83 hidrojen, %15 helyum, %metan ve çok az miktarda öteki gazlar

  2) uranüs , 1781 yılında ıngiliz astronom william herschel tarafından bulundu. daha önce iki kez gözlenmiş ama yeni bir gezegen olduğu anlaşılmamıştı.

  uranüs'ün güneş'ten ortalama uzaklığı 2 milyar 870 milyon kilometredir. bu da gezegenin güneş'e olan uzaklığının dünya'nınkinin 19 katı olduğu anlamına gelir.

  uranüs , güneş çevresindeki bir turunu 84 yıldan biraz daha uzun bir zamanda tamamlar . en parlak dönemlerinde uranüs çıplak gözle sıradan bir yıldız gibi görünür .

  uranüs , güneş çevresindeki yörüngesinde yan yatmış olarak döner, tıpkı yuvarlak bir varil gibi . bu nedenle de zaman zaman her iki kutbu da bize doğru döner. bu garip dönüşe , milyarlarca yıl önce dev bir göktaşının gezegene çarpması neden olmuş olabilir.

  uranüs'ün halkaları 1977 yılında , astronomlar gezegenin arkasından geçen bir yıldızı gözledikleri sırada bulundu . yıldızın ışığı beklenenden beş dakika önce sönükleşince yıldızın ışığını engelleyen bir uydu olabileceği düşünüldü . aynı şey gezegenin diğer yanında da tekrarlanınca bunun bir halka sistemi olduğu sonucu çıkarıldı

  uranüs'ün beş ana uydusu vardır. bunlardan ikisi olan ariel ve umbriel koyu renkli olup kraterlerle kaplıdır . titania'nın derin , uzun vadileri vardır . bunlardan messina chasmata'nın uzunluğu 1500 kilometredir . çok sayıda kraterlerle kaplı olan oberon henüz iyi gözlenmemiştir. küçük miranda ise 472 km çapında , hırpalamış , buzdan bir top görünümündedir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük