Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. dusenin dostu olmaz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  dusenin dostu olmaz

  1) üzülerek söylemek lazımdır ki günümüzde gayet geçerli ve 100% garantili özdeyiştir..

  2) insanlarin sadece güçlü olan ölümlülere taptigi günümüzde çok da saçma olmayan bir iddiadir.

  parasi olana yalanmak, mevkii sahibine sirnasmak, bir sekilde popülerlik gazini almislara yakin olmaya çabalamak artik utanilacak eylemler siniflandirmasindan çikti.

  bu, makam, para, popülerlik sahipleri düsmeye görsün, etrafinda inanin bir kisi bile kalmayacaktir. bu söze karsilik aglarsa anam aglar gerisi yalan aglar" deyisi oldukça yerindedir. ayrica yalakalar geri çekilip alani terketmeden önce düsene bir tekme de sen vur felsefesini akillarina getirecek ve daha dun yalamalik yaptiklari kisinin üzerine basa basa ondan uzaklasacaklardir.

  bunun disinda bu saydiklarimizin disinda kalan örenkler de yok degildir. örnegin dün isiniz gücünüz vardi. iyi kötü bir geliriniz. hafta sonlari arkadaslarinizla arasira kafa çekmeye bile giderdiniz. onlar sizin dostlarinizdi. bugün ise sizi isten çikardilar. bir süre sonra telefonlar seyreklesecek, aradiklariniz mesajlariniza yanit vermeyecek, birilerine "yok de, yok de" seklinde elleriyle talimat verecek ve geceleri vicdanen rahat rahat yatip uyuyacak ve hayatlarina devam edeceklerdir. örnekleri çogaltabiliriz elbette... çok klasik bir sözdür ama dünyanin en sinanmis gerçeklerinden biridir su cümle "dost kara gunde belli olur"... yazmadan edemedim

  3) atasözümüdür nedir tam bilemiyorum ama ilk kim söyledi ise olayı doya doya yaşayıp söylediği aşikare bir söz..

  4) sozun kalitesine inanmayanlar icin,inanmazsan duste gor diye devam eden versiyonlari da mevcuttur.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük