Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. cargill - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  cargill

  1) bush un 3k sından biri. (kıbrıs, kuzey irak,cargill)

  cargill, abd'nin iowa eyaletinin conover kentinde hububat ticareti yapmak için 1865 yılında kurulmuş bir şirkettir. daha sonra büyümüş ve dünyaya yayılmıştır. şimdilerde 61 ülkede faaliyet gösteriyor. yıllık cirosu 60 milyar dolar. 2003 faaliyet kazancı 1 milyar dolar dolayında.1960 yılından bu yana türkiye ile iş yapıyor. 1986 yılında türkiye'de şube açtı. önce pendik'te kurulu nişasta fabrikasını satın aldı. 1997 yılında bursa'nın orhangazi'sinde "mısır şurubu" üretmek için 90 milyon dolarlık bir fabrika kurdu. hendek'te fındık işleme tesisi var. İşlenmiş fındık ihraç ediyor. türkiye'ye hububat, yem, ayçiçeği ve pamuk ithal ederek piyasaya satıyor.

  orhangazi'deki fabrikasını "birinci derece" tarım arazisine kurduğu için firma aleyhine 4 ayrı dava açıldı. bu davalar nedeniyle üretim yapamaz hale geldi. hükümet gizli bir kararname ile faaliyetine devamını sağladı.

  cargill, bulunduğu arazinin "birinci derece" tarım arazisi statüsünden çıkarılarak "sanayi bölgesi" ilan edilmesini ve böylece 4 davanın da düşmesini istiyor.
  orhangazi fabrikasında, mısırdan "fruktoz" veya "mısır şekeri / şurubu" diye adlandırılan şekeri üretiyor. pancar üreticisinin korunması amacıyla "mısır şekeri" üretiminde kota uygulanıyor.cargill bu kotanın kaldırılmasını ve tam kapasite ile çalışması için önünün açılmasını istiyor.

  (kaynak : güngör uras,milliyet

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük