Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. yuzuklerin efendisi - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  yuzuklerin efendisi

  1) 6 bölüm ve 3 kitaptan oluşan yüzüklerin efendisi serisi esasında tolkien'ın yarattığı on binlerce yıllık orta-dünya tarihinin sadece 3 yılını kapsar.

  ılk basımda çoğu kişi, tolkien'ın serisinde kimin kim ya da ne olduğu, ya da nerede veya ne zaman geçtiğini açıklamadan ve sayfalarca yazdığı bir kişinin potresini ya da yerlerin tasvirini okuyucu sıkacak, romandan kopartacak riskler olarak görmüşlerdir... başarısından sonra oynadığı kumarı kazandığı düşünülmüştür. lakin ortada bir kumar yoktur çünkü yüzüklerin efendisi roman ya da basitçe yazılmış bir kitap değildir. büyük resmin sadece küçük bir kısmını detaylı olarak anlatır ve okuyucunu kafasında soru işaretleri bırakarak, orta dünya'ya ilgi duymasını sağlar.... tolkien'ın esas resmi orta-dünya tarihidir, bu tarihi yazmasındaki amaç ıngiltere'nin keltler'den veya angalo saxon'lardan başka kendisine ait bir tarihi olmadığını görüp, bu boşluğu doldurmak için kollarını sıvar.

  kendi deyimiyle ''belki saçmada olsa'' ortaya ıngilizler'e hediye edeceği mitoloji yaratır. elf, cüce ve rhoan gibi değişik diller yaratır, hatta bazı notlarını bu dillerle tuttuğu için bazıları hala çevrilelememiştir. yarıtılıştan karaların yer değişmesine kadar diller, bitkiler, haritalar, destanlar, şarkılar, şiirler, sanatlar, dinler, ırklar, değişik canlılar, çoğrafyalar, yönetimler ve bir sürü olguyu yaratır. silmarillion kitabı ile özetlediği bu mit, malesef ölümü ile tamamlanamamıştır, yine de oğlu tarafından düzene sokulmaya çalışılan notlarından bugüne kadar 12 cilt ve değişik kitaplar çıkartılmıştır. orta dünya tarihi bu emeklerin ortasında ilgi gören lotr'den bize bakıp göz kırpar...

  tolkien yazdıklarını referans olarak kendisini değil, kendi yaratığı tarihteki insanları verir... mesela lotr frodo baggins'e aittir, hobbit kitabı ise bilbo baggins'a aittir, fakat lost tales gibi başka kaynaklardan da, lotr kitabında, olanları farklı şekillerde okuyabilirsiniz... bunun sebebi tolkien, mitoloji yaratırken, tarihte, birden fazla ve farklı kaynakların olduğunu bilir... mesela bazen bir yere giden gladriel olurken, başka kaynakta bu cindar olabiliyor....o yüzden lotr serisi hikayenin sadece bir versiyonudur... mesela gandalf'ın kulede başına gelenler lotr de yazmazken, notlarında üç dört versiyonu bulunabilir... ama tabi ki tom bombadil kim olduğu gibi boşluklar çoktur diyebiliriz fakat onlarda kasıtlı olarak yapıldığı ortadır mesela numenorla ilgi bilgiler ada ile battığından o tarihte gelişen olaylar hakkında çok detaylı bilgilere sahip değiliz der ya da faramir'in tuttuğu notların büyük kısmı savaşta kayboldu gibilerinden dip notlara bile karşılaşabilirsiniz. uzun sözün kısası lotr sadece hayal gücüyle değil büyük birikimler sayesinde ortaya çıkmştır.

  melkor varken onun öğrencisi sauron'ı, faramir varken aragorn'u, cevherler savaşı varken yüzk savaşı'nı okumak... yani elimde middle earth ansiklopedisi dururken lotr'yi nereye koyarsınız size kalmış ama tolkien'ın ömrü uzun olsaydıturin'in açıklı öyküsü gibi bir çok destanı lotr gibi daha detaylı yazabilirdi. hiç bir eseri basite alınacak ya da küçümsenecek çalışmalardır diyemem.

  fılmi, serisinin yanında havai fişek gösterisi olarak nitelendirebilirim

  uzun uzun burada karakterlerin, yerlerin ve diğer tüm olguların nerden ve ne olduklarını yazmak isterim ama ansiklopedilere bile zor sığıcak bu bilgileri bir oturuşta yazamam ama size tavsiyem kitabını okurken elinizde ''guide to middle earth'' gibi orta dünya sözlüğünü bulundurmaya çalışın

  2) detayli bilgi icin www.yuzuklerinefendisi.com.tr/

  3) ayrica the lord of the rings

  4) büzüklerin efendisi

  5) aragorn
  arwen
  frodo
  gandalf
  saruman
  sauron

  6) john ronald reuel tolkien

  7) orta dünya da gecen fantazi edebiyatinin en güzel eseri.

  8) bitişiyle, hayatımda derin ve doldurulamaz bir boşluk oluşturan, yaşamak istediğim çağ, yer, şekil..kelimeler kifayetsiz

  9) lord of the rings,çok sükse yapmış en iyi tarihi bilim-kurgu filmlerinden bir tanesidir,tolkien'in romanından uyarlanmıştır,kendi kendime keşke bende lourdes of the rings olabilseydim dedirten filmdir.biraz abarttım galiba.

  10) yeni zellendali yonetmen peter jackson'in 1,5 senede cektigi,gorsel efektleri ve fantastik kurgusuyla 11 dalda oscar alarak rekorlari egale eden film..

  11) buyucu savron'un kendine karsi koyan irklarla son savasini konu alan j.r.r. tolkiensin kitabindan uyarlanan film.

  12) buzuklerin efendisi

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük