Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. jack london - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  jack london

  1) yazarlık dışında bir sürü işle iştigal etmiş, serserilik yapmış bi süre altın arayıcısı olarak o dönem pek çok amerikalının yaptığı gibi alaska semalarında bulunmuş daha sonra bu maceralarını kısa hikayeler halinde yazmış ayrıca vahşetin çağrısı, beyaz diş, demir ökçe, günışığı, deniz kurdu ve martin eden 'ın yazarı

  2) 1876 yilinda san fransiscoda dogdu 1916 da californiadaki ciftliginde kendini zehirliyerek oldu.
  gezgin bir astrolog olan babasi, babaligini reddetti. cocuk dogduktan sonra annesi bir marangozla evlendi.1880'de ailece california eyaletinde alameda'da bir ciftlige tasindilar. uvey babasi 1886'da bir pansiyon isletmeye basladi, jack de gazete dagitarak ailesinin butcesine katkida bulunuyordu.
  ilkokulu on uc yasinda bitirdikten sonra once bir konserve fabrikasinda calismaya basladi,2 yil sonraysa bir kayik aldi ve sahilde istiridye calmayi aliskanlik haline getirdi.1893'te bir fok baligi gemisine tayfa yazildi. bu gemide edindigi deneyimleri 'typhoon off the coast of japan' (japonya aciklarinda tayfun,1893) adli oykusunde anlatarak bir edebiyat yarismasini kazandi. bu basarinin ardindan, elektrikci ciragi olarak calismayi birakip amerika'yi bir serseri gibi gezip dolaşti.1896'da berkeley universitesi'nin giris sinavini kazandi. makalelerle oykuler yazdigi gibi, gazetelere ekonomik ve siyasal sorunlarla ilgili makaleler de yazdi. inanmis bir sosyalist olmasi yuzunden muhafazakar profosorlerle catisti, bu yuzden de tahsilini yarim birakti. yazarlik duşleri gercekleşmeyince 1897'de altin aramak icin alaska'ya gitti. oakland'a basarili olamamais ve skorbut hastaligina yakalanmis bir genc olarak dondu. kendisine posta idaresinde sunulan is teklifini, yazarliga tutkusu yuzunden geri cevirdi.
  1900 yilinda 'a son of the wolf'(kurt kani) adli kisa oyku derlemesini yayinladi. ayni yil icinde elizabeth maddern adli bir ogretmenle evlendi, iki cocugu oldu,1905'te bosandi.
  vahsetin cagrisi, demir okce, beyaz dis, martin eden adli kitaplari da taninmistir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük