Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. dil - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  dil

  1) tad almayı sağlayan bir duyu organı.

  2) eş sesli bir sozcuktur.1.agiz boşlugunda,tatmaya,yutkunmaya,sesleri bogumlamaya yarayan hareketli duyu ve tat alma organi. 2.insanlarin duşunduklerini ve duyduklarini bildirmek icin kelimelerle veya işaretlerle yaptiklari anlaşma,lisan,zeban. 3.bir caga,bir yazara ozgu soz dagarcigi ve soz dizimi. 4.anahtar. 5.bazi uflemeli calgilarda titreşerek ses cikaran ince metal yaprak.

  3) lisan manasinda da kullanilir..

  4) belirli ve standart anlamlari olan söz­cüklerden ve bir iletisim yöntemi olarak kullanilan konusma formlarindan meydana gelen yapi ya da bütün.

  birbirleriyle karsi­likli olarak, sistematik bir iliski içinde bulu­nan ve sözcük düzeyinde uzlasim yoluyla olusan bir anlama sahip olan birimlerden meydana gelen sistem.

  duygulari, düsünceleri, seçimleri açikça göstermeyi mümkün kilan her türlü isaret sistemi

  bilinç içeriklerini, duygu­lari, arzulari, düsünceleri tutarli bir anlam çerçevesi ya da modeli içinde ifade etme yolu ya da yöntemini tanimlayan dizge .

  5) sindirimin ilk basladigi yer olan agzin icinde, tukuruk salgilayarak yiyeceklerin yumusamasini ve cevrilmesini saglar.

  6) bir peynir cesidi

  7) farsca' da gonul anlamina gelen sozcuk.

  8) bazen eşek arılarının sokması için beddua edilen duyu organlarımızdan biri.

  9) tatlı olanının yılanı deliğinden çıkardığı söylenir

  10) bazı dejenere insanların konuşmak için kullandıkları cinsel organ..

  11) gunumuz dunyasinin en tesirli silahi..bu silahi kullananin kabiliyeti,becerisi ve gayesine gore olumlu veya olumsuz yinde degisen hede.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük