Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. propaganda - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  propaganda

  1) bir sinan çetin filmi. 1999 yılı yapımı. başrollerde kemal sunal ve metin akpınar oynuyordu. meltem cumbul da dikkat çeken bir performans sergilemişti filmde. atilla dorsay gibi konuşmak
  konusuna gelince;
  film; doğup büyüdüğü hisli hisar kasabasına, gümrük muhafaza müdürü olarak dönen mehdi (kemal sunal) ve çocukluk arkadaşı rahim (metin akpınar)'in ailelerinin kasabanın ortasından geçen sınır telleri ile parçalanan hayatlarını anlatıyor. olaylar 1948'de geçiyor

  2) kemal sunal'in oynadigi son filmdir ayni zamanda

  3) ana malzemesi insan olan etkinlik.

  istenirse kişi iyi bir kampanyayla olduğundan çok farklı biçimde kendini kamuoyuna sunabilir. ancak, uzun vadede, bu köylü kurnazlığı niyet, ne kişiye ne de sunulduğu topluluğa fayda getirmez.

  4) eşyanın propagandası yapılarak, kötü bir mal üzerinden ciddi bir kar elde edilebilir gerçek ortaya çıkana dek bisüre sonra ürünün adını değiştirir yine piyasaya sürersiniz. ancak, toplum ahizmet edecek nitelikte olmayan insanların bir kısım özellikleri abartılarak kamuoyuna lanse edilmeleri ve olduklarından farklı olarak imaj ve vizyon sahibi gibi takdim edilmeleri bizzat oinsanın kendisine, ailesine, ülkesine zarar verir.. hatta mazallah kişi yaptığı propagandaya kendisi de inanır hatta halk inandı diye verilen önemi kaybetmemek adına bunu abartır yaşam amacı haline döker.. falan filan.

  daha fazla ayrıntı için

  politik propaganda teknikleri

  5) fikir,kanaat ve deger yargilarini degistirmek,davranis tarzlarini istenen yonde etkilemek icin telkin gibi metodlara basvurarak onceden planlanmis sembollerin sistematik bir sekilde kullanilmasi.

  6) sinan çetin'in en başarılı filmlerinden biridir; öyle ki, yurt dışında son zamanlarda en çok bahsi geçen filmlerimizdendir. kemal sunal ve metin akpınar'ın başrollerini paylaştığı; ama ali sunal'ın da performansıyla göz doldurduğu film. sinan çetin de, kürt çoban rolünde, bir-iki dakikalığına boy göstermektedir.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük