Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. franz kafka - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  franz kafka

  1) prag doğumlu çek yazar, modern edebiyatın öncüsüdür. kahramanları biraz tanrı biraz kuldur, umarsız ayrıntıcılıkları ve umarsızlıklarına rağmen kirpi duyarlılığındaki korkularıyla başlarını beladan eksik etmeyen kişilerdir. görmediği yerleri bu korkak kahramanlarıyla keşfeder kafka amerika da ki gibi ve kendisi gibi kahramanlarını da esir eder tutsaklığa dava daki gibi ve diğer tüm eserlerindeki gibi.

  2) her tümcesinde yüzüme çarpan yalnızlığım, karanlığım ve alışılmamış tüm durumlarda hiçbir şeyin farkında olmama oyununu oynayan kahramanlarınla gözlerin kan çanağına dönerek dalga geçişi..nereye kadar dalga geçebilir insan kendisiyle sevgili k.nereye kadar!

  3) "kargalar, tek bir karganın gökleri yok edebileceğini iddia eder. buna hiç kuşku yok, ama bu yine de göklere ilişkin hiçbir şey ifade etmez, çünkü gökyüzü kargaların yokluğu demektir." (aforizmalar)

  4) cek asillidir. dava adlı eseriyle 20. yüzyıl yazınını etkilemistir. az kimse bilir ama sairligi de vardir.

  5) "gregor samsa bir sabah uyandığında kocaman bir böceğe dönüştüğünü gördü"diye başlayan dönüşüm değişim kitabının yazarı.

  6) 'eğer kendi doğamız gereği onlardan uzaklaştırılmış olmasaydık, hiçbir zaman üstesinden gelemeyeceğimiz sorular vardır' kafka

  7) 3 temmuz 1883 te prag da doğup 3 haziran 1924 te ölen, dünyanın en önemli yazarlarından biridir. söylemi insanın içsel kaygı/bozuklukları ve bunun eşliğinde gelişen kaba saba,duyarsız ,düşmanca dünyaya yabancılaşması temelini taşır.
  orta sınıf bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen joseph, uyanık ve hırslı bir tuccar olan babasının bu yöndeki baskıları altında büyümüştür. son derece dindar ve dünyadan uzak bir kadın olan annesinin tam ters yöndeki etkisi, küçük franz ı buz gibi havada içine kaynar su konan bir bardak gibi çok derinlerden çatlatmış ve muhtemelen bu çelişki, dünya ve dünyaötesi,gizli ya da açıkça pek çok romanının temasını oluşturmuştur.
  1906 da hukuk derecesi almıştır ve bu kendisine "hem kutsanması hem de lanetlenmesi" üzerine yazabilecek zamanı ve parayı sağlamıştır. 1922 yılında tuberkıloza yakalanana kadar işcisigorta kurumunda çalışmıştır.1917 yılından ölene kadar sanatoryumlara kapalı kalmış ve bu hastalık gırtlağına kadar yayılarak ölümüne sebep olmuştur.
  hem sevip hem nefret ettiği ailesinden hiç kopamamıştır, başarılı bir ilişki ya da evlilik yaşayamamıştır. sallantılı bir cinsel hayatı olmuş, fahişelere karşı garip bir tutkuyla yaşamıştır. ona göre bu "birlikte olma cezası" dır..yaşamı fiziksel ve sosyal oalrak da hareketsiz olmamıştır, yakın arkadaşları franz werfel ve max brod ile edebi aktivitelere takılmış,yüzme ,kürek, yürüyüş gibi normal insan davranışları sergilemiştir.
  geceleri de romanlarına ayırmıştır..
  eserlerinden hiçbiri yaşamı sırasında basılmamıştır,sadece bir öyküler dizgesi diyebileceğimiz meditasyon,yargı, ve meşhur dönüşüm den oluşan, neredeyse tamamı babasına karşı yaşayan fikirler taşıyan kurgu parçalı oalrak yayımlanmıştır.

  daha sonra "koloni" (ki bu hukuk,insan ve masumiyet çerçevesinde insanın en loş sokaklarına yapılan yolculuğun başlangıcıdır), bir köy hekimi ve öldüğü için bitiremediği "a hunger artıst" geldı.

  max brod ne büyük adamdır ki,kafka yok edilmelerini yarım ağızla istediği halde,çok dikaktli bir çalışmayla parapmparça manuskriptleri toplarlayıp bastırıp günümüze gelmelerini sağlamıştır. dava,şato ve amerika..özellikle "dava" kafkanın en önemli psikozlarını gözler önüne seren,ve aslında pekçok kişiye değişik yönlerden hitabeden bir başyapıttır. ..milena'ya mektuplar,bir savaşın tasviri ve uzunlu kısalı pek çok hikayesi ed mevcuttur. hangisinin tam olarak ne zaman başlayıp bittiği de belli değildir.

  bu çalışmalarda,ve aslında tüm kafka külliyatında,yazarın açık seçik ve özlü tarzı,kişisel vizyonunun ürünü olan labirent gibi karmaşalara,korku-endişe-ihtiras dolu absürdlüklere ve işkence ile baskının ezici sembollerine tam bir kontrast yaratmaktadır.


  8) dünyaya gelmeyi bir eziyet olarak gören,ama buna rağmen yaşama göğüs germiş, sırf gezdiği sokakları görmek için prag'a gideceğim yazar..keşke sözlük yazarı olsaydı..

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük