Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. auschwitz - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  auschwitz

  1) polonya sinirlari icinde olan toplu katliam merkezi, toplama kampi.
  hitler tarafindan 1933 den sonra 'bilimsel' toplu katliam merkezi olarak kurdurulmus olanlarin en buyudur. bu merkezlerde 'uzman' doktorlar,hemsireler ve psikologlar fasizmin hizmetinde, milyonlarca insani katletmislerdir. kampın kurulus amacı sosyalist dusunceyi insanlarin beyinlerinden kazimakti. kampa, ilk acildiginda sadece kızıl ordu askerleri konmustur. o gunden sonra 4 milyondan fazla insan katledilmistir, ta ki ocak 1945'e kadar..

  ozellikle yahudiler ve cingeneler soylarini yok etmek icin gaz odalarina doldurulmus, olu yakma firinlarinda yakilmistir; cok calisamayacak olanlar katledilmistir. diger calisabilecek gucte olanlar bu fasist kampta kole gibi calistirilmistir.

  suan ziyareti mumkundur bu kampin. hava ne kadar guzel olursa olsun, oraya gunes ugramiyor gibidir. mide bulantisinin yaninda, tuyler urperir, bir usur bir terlersiniz, nefes alinamaz; 50 yil evvel firinlardan cikan kokuyu alabilme ihtimali korkutur. ciktiginizda ise cene kemiklerinizin sizladigini, cene ve kol kaslarinizin sikilmaktan, hamladigini farkedersiniz. ancak o zaman farkina varirsiniz..

  ayrica holocaust

  2) auschwitz,2.dünya savaşı zamanında polonya'da kurulan,toplama kamplarından biridir,lehce ismi oswiecim'dir.çoğunluğu yahudi olmak üzere,çingeneler ve kominist düşünce suçluları bu kamplarda katledilmişlerdir,burada bulunan gaz odalarında mahkumlar zehirlenerek öldürülmüşlerdir.savaş sırasında avrupa'nın birçok yerinde bu tür kamplar bulunuyordu,almanyanın güneyinde dachau,almanya ve almanya'nın işgali altındaki bir çok merkezde buchenwald,matthausen,treblinka,plaszow,bergen-belsen vs. bir çok toplama kampı vardı.bu savaş sonunda yaklaşık 6 milyon yahudi bu kamplarda telef olmuştur.

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük