Harfe Göre : a b c ç d e f g h ı i j k l m n o ö p r s ş t u ü v y z 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Sözlük
 1. kiskanmak - gündelik anlamları...

  Online Gündelik - Türkçe Sözlük

  kiskanmak

  1) her zaman olumsuz bir anlam yukleriz. begeniden dolayi imrenmek gibi bir anlam da tasiyor oysa. ama haset sonucu dusmanca duygular beslemenin yolunu da acabiliyor.

  ben en cok imrenmek seklinde bir kiskanclik duyarim. bu diger tur kiskancliklardan daha aci verici olsa gerek. ustluk - altlik algilayisindan dolayi hasette bir tur korluk vardir. basit bir sikintidir. insan savunma meaknizmalarini harekete gecirerek kendini korumaya alabilir ve etkisi agir olmayabilir. ancak diger durumda bilincli bir kiskanclik vardir. eger imrenilen sey veya kisi ulasamayacaginiz bir yerde ve bicimde duruyorsa umutsuzluga sevkeder insani. ulasilamayacaginin farkindaligi insani bitap dusurebilir. kendini hirpalamasina neden olabilir.

  2) kıskanmak daha iyi olmaya olan gereksinime rağmen, iyi olmak için hiçbirşey yapmayıp, iyi olanı yok etmeyi arzulayarak kısa yoldan sorun halletme güdüsüdür. tembelliğin bi sonucudur. en kolay çaredir. olumsuz bi duygudur sonuçlarıda hep olumsuz olur. cümle içinde kullanacak olursak, "seni kendimden bile kıskanııyooorum"

  3) baska biri kiskanildiginda, ilk olarak ozguven eksikliginin, sonra da karsindakine guvensizligin temelini olusturdugu durum.

  4) normalde kötü hatta yanlış hatta igrenc hatta tiksinc olan fakat insanın ablası new yorktan 'ozgurluk heykelinin onunde cimlerde yatıoz'die arayınca kacınılmaz olarak hissedilen his..
  kendimden biliyorum

 2. Gündelik Sözlük

Sözlük